mumentale werd ver diende na- de randen, notief ont- enschilden. nd. rikelijk om gebouwtje westhoek en afgeschei- ijl langs de een lijst evoerd in issance stijl, t staat een ;e tekst te- auwe ach- 'Dat rijck come, be- gelooft de Na de Reformatie raakte de doopkapel in onbruik: voortaan vond de doop nabij de preekstoel plaats. Het grote doopvont van weleer is ver dwenen. Wel bewaard bleef een klein kastje in de noordmuur van de ka pel en een nisje met een klein bassin in de zuidmuur, compleet met een afvoer naar buiten toe. {31} De uitvaartkapel en de huiszittenkapel In de noordwesthoek bevindt zich de uitvaartkapel, later ingericht tot kerkarchief. De kapel werd toen van de rest van het gebouw afgeschei den door een muur met een deur. Thans wordt het kerkarchief overigens niet meer hier bewaard, maar in het Regionaal Archief Alkmaar. Wie de uitvaartkapel wil betreden, loopt eerst door een andere kapel: de Huiszittenkapel. Hier werd door de Heilige Geestmeesters brood uitge deeld aan de "huiszittende armen" (de nette armen, die niet bedelden). {31a} De Zeven werken van Barmhartigheid Eeuwenlang hing in de Grote Kerk een beroemd kunstwerk, getiteld 'De zeven werken van Barmhartigheid', in 1504 ver vaardigd door een onbekende schilder, die wordt aangeduid als 'de Meester van Alkmaar'. Het werk bestaat uit zeven bijeenho- rende panelen, die een beeld ge ven van het leven van alledag in een Hollandse stad. Bovendien is op elk paneel een van de zeven goede werken afgebeeld: het spijzen van de hongerigen, het laven van de dorstigen, het kle den van de naakten, het begra ven van de doden, het herbergen van de reizigers, het bezoeken van de zieken en het vertroosten van de gevangenen. In 1918 werd het werk verkocht aan het 0 Detail van De zeven werken van Barmhartigheid Rijksmuseum te Amsterdam om ja spijzen van de hongerigen. aan geld te komen voor de res tauratie van het kerkgebouw. Maar een kleurenreproduktie op ware grootte in het noordtransept geeft bezoekers een indruk van het geheel.

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 47