vonden. De ingewanden echter bleven in Alkmaar. Ter herinnering aan die bijzetting is er in de 15e eeuw een laatgoti sche grafzerk gemaakt, die gelegen heeft in de voorganger van de Gro te Kerk. Deze laat een wapenschild zien met de Hollandsche Leeuw. Daaromheen is een ronde omran ding waarin in gotische letters te lezen is dat hieronder de ingewan den begraven zijn van graaf Floris. In een later schrift is toegevoegd: Ano 1296 De XXVIIIJUNY. In de loop van de 16e eeuw is de zerk opgenomen in een monumentale graftombe, uitgevoerd in vroege renaissance stijl. De tombe werd ver vaardigd van hout. Met behulp van verf zijn daarop verschillende na tuursteensoorten nagebootst: rode en gele marmers voor de randen, blauwgrijze hardsteen binnenin. Kleine naakte putti, een motief ont leend aan de Italiaanse renaissance kunst, flankeren de wapenschilden. Ook de festoenen (slingers) zijn aan de Italiaanse kunst ontleend. {30} De voormalige doopkapel Vanaf de eerste eeuwen van het christendom was het gebruikelijk om voor de doop een speciale kapel in te richten, eerst in een gebouwtje naast de kerk, later in de kerk. De voormalige doopkapel van de Grote Kerk is in de zuidwesthoek en wordt door een hoog houten hek van de rest van het gebouw afgeschei den. Het benedendeel laat gotische briefpanelen zien, terwijl langs de bovenrand een lijst loopt uitgevoerd in vroege renaissance stijl. Op de lijst staat een goudkleurige tekst te gen een blauwe ach tergrond: "Dat rijck gods is nu come, be kert u ende gelooft de evangelio". Het gotische doopkapelhek. 46

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 46