{19} Emblemen van gilden en andere genootschappen Ooit was in het schip en in de transepten op elk vak van het houten tongewelf een bepaald motief te vinden: een zeilend scheepje, een balans met weegschalen, een rooster, een molen, een voetboog, twee geopen- I de scharen, twee gekruiste vissen, I twee gekruiste weversspoelen, een I gekroonde hamer met een bijl enz. Sommige motieven zijn duidelijk de emblemen van bepaalde gilden, zoals het scheepje voor het schippersgilde, de geopende scharen voor het kleer makersgilde, de molen voor het mo- lenaarsgilde en de vissen voor het vissersgilde. Andere hebben betrek- van Jeruzalem tussen twee pijlen |j|55s^«apfvgffeyfyi'ijkte (van de Jonge 1 loeien) en de voet- boog onder het wapen van Sint Joris (van de Oude Doelen). In een der omP vakken in het zuidtransept was het Houten kapbeeldje, voorstellende de leeuw, jaartal te lezen, waarin de schilde- symbool van de evangelist Marcus. ringen gereed waren: 1519. Tot 1885 heeft de serie zich nog nagenoeg compleet in de kerk bevon den; toen werd het hele plafond gedemonteerd en kwam het uiteindelijk in het Rijksmuseum te Amsterdam terecht. Bij de vorige restauratie keerden enkele motieven in kopie in de kerk terug, echter niet op hun oorspronkelijke plek, maar samengebracht in het koor. Daaronder het zeilende scheepje, het kruis, de drinkhoorn en een doek, hangend -=*33 embleem werden voorzien van eci ornament-rand, die sterk lijkt op die van de geweltvakken m de sacristie {20} Een handje als tijdwijzer Hoog in de viering, tegen het hou ten tongewelf, ziet men een opmer kelijke wijzerplaat, die oorspronkelijk Een zeilscheepje, embleem van liet schippersgilde. Copie van de plafondschildering uit 1519, aangebracht in het koor. 38 Mi

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 38