met art deco-achtige mo tieven, aangebracht bij de vorige restauratie. Op de plekken waar de ribben elkaar kruisten, paste men houten gewelf schotels toe, gedecoreerd met verschillende voor stellingen. Bijv. het Gelaat van Christus aan de oost zijde van de kerk in de koorsluiting, of het Lam Gods midden in de vie ring. In het transept en het schip zijn veel gewelf schotels versierd met een rozet. De gewelfschotels worden omgeven door grote stralenkransen. Zij heb ben een bijzondere vorm waarbij rechte stralen, voorzien van rijk gede coreerde uitsteeksels (hogels genaamd) worden afgewisseld door golven de of vlammende stralen. {17} Het laatste Oordeel Tot de bijzonderheden van het kerkgebouw behoort het Laatste Oor deel uit 1518, geschilderd op het houten gewelf van de koorsluiting. Het gaat om een thema dat vaker aangebracht is in Noordhollandse kerken, o.a. in Enkhuizen (Zuider- of St. Pancraskerk, ca 1484), Naarden (Grote of St.Vituskerk, 1518) en Warmenhuizen (St. Ursulakerk, ca. 1525). In het midden zetelt Christus op een regenboog, terwijl rondom enge len zweven. Hij oordeelt als rechter over de doden, die juist opstaan uit hun graven. Hun zielen worden op een weegschaal gewogen, aartsengel Michael staat erbij, in wapenuitrusting gekleed. Rechts van Christus (links voor de beschouwer) brengen engelen de zielen naar de hemel toe. Links van Christus (rechts voor de beschouwer) is de hel met veel vuur en monsterlijke duivels. De schildering is vermoedelijk door de Alkmaarse schilder Cornelis Buys sr (gest. 1524) gemaakt. Bij de restauratie van 1885 werd het Laatste Oordeel uit de kerk verwij derd. Na enige omzwervingen kwam het terecht in het Rijksmuseum in Amsterdam. Bij de restauratie van 1923-1949 keerde Het Laatste Oor deel weer terug op zijn oorspronkelijke plek. Bij die gelegenheid is de schildering eerst gerestaureerd en van een vernis voorzien. Gewelfschotel met in het midden het Lam Gods en rondom een stralenkrans. 36

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 36