De slanke zuilen dit prachtig gebouw, welks wederga in netheid van bewerking en dun heid van pylaren, in Nederland nauwelyksch gevonden wordt. (uit: Kabinet van Nederlandsche en Kleefsche Oudheden, deel I, Am sterdam 1792) Zodra men de kerk betreedt, ziet men dat de scheiding tussen koor en omgang, maar ook tussen schip en zijbeuken, wordt gevormd door zui len, rustend op hoge achtkantige basementen. Ook in andere Brabants gotische kerken komen zij voor. Zij werden kant en klaar geleverd bij de Belgische steengroeven en in gemerkte onderdelen naar het noorden vervoerd. Men nam in Alkmaar steeds kleine series tegelijk af. Zo wer den tussen 1499 en 1502 de twaalf benodigde koorzuilen in drie series van vier besteld. Wat opvalt is dat de zuilen, vroeger ook wel pilaren genoemd, juist in de Grote Kerk zo slank en hoog zijn. Wanneer we bijvoorbeeld kij ken naar het schip van de Grote Kerk in Haarlem (daar was men aan de bouw van het schip rond 1460, dus wat eerder dan in Alk maar begonnen), dan blijkt dat de zuilen in Haarlem een diameter hebben van ca. 1.50 meter en die in Alkmaar slechts een diameter van ca. 1 meter. Daarbij komt dat Een koolblaakapiteel met twee kransen bladeren. de zuilen in Alkmaar nog wat ho ger zijn dan de Haarlemse. Ook in de 17e en 18e eeuw heeft men de slanke zuilen al opgemerkt en diverse kroniekschrijvers maken er melding van. Overigens hebben die zuilen in onze tijd voor de nodige problemen gezorgd. Doordat ze zo slank zijn rust er een enorm gewicht op een klein oppervlak. In de on derliggende bakstenen funderingen waren daardoor scheuren ontstaan Tijdens de opgravingen bij de laatste restauratie merkte men die geluk kig op. Inmiddels zijn de funderingen hersteld. Symboliek en decoratie der zuilen Men neemt aan dat aan allerlei onderdelen van het kerkgebouw in de middeleeuwen een bepaalde symbolische betekenis werd toegekend. Zo zouden de twaalf zuilen tussen koor en omgang de twaalf apostelen

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 30