kan gaan kijken bij de Westerkerk in Enkhuizen, waar het oude klokhuis bewaard bleef of bij de Grote Kerk in Haarlem, waar op het Klokhuis plein een replica staat. Het klokhuis diende om de drie luidklokken op te han gen, die al in 1468 vervaar digd waren voor de inge- stortte toren: een grote en twee kleinere. In het begin van de 17e eeuw werden ze vervangen door nieuwe, vervaardigd door Hinrick Wegewart uit Kampen. In 1857 werd het klokhuis ge sloopt. De grote klok was al in 1805 weggedaan, de twee andere werden in 1857 verkocht. Een daarvan kwam terecht in de kerk De open peerspits, ruim 50 meter bonen het maaiveld, tijdens de restauratie gefotografeerd. van Stompetoren. De vieringtoren met de open peerspits Tot de bijzonderheden van de Alkmaarse Grote Kerk behoort de rijk versierde vieringtoren. Vermoedelijk werd deze pas gebouwd, nadat in 1520 de kerk gereed gekomen was. Mogelijk was er eerst een kleine achtkantige toren met open peerspits, waarin slechts een luidklok kwam te hangen, gedateerd 1525. Toen er in 1541-1542 meer klokken kwa men, zou de toren uitgebreid kunnen zijn tot de huidige omvang. Het gaat om een slanke, achtzijdige toren die naar boven toe steeds smaller wordt. Op de hoeken zijn spitse obelisken geplaatst, bekroond door vergulde bollen. Het ranke bouwsel is geheel van hout, dat bekleed werd met lood om een grotere duurzaamheid te verkrijgen. Een karakteristiek onderdeel is de open peerspits, eveneens van hout dat met lood is bekleed. Dergelijke open peerspitsen waren eertijds iets nieuws. Ook het stadhuis aan de Langestraat, waaraan tegelijk met de kerk gewerkt werd, kreeg er een. De Waagtoren (1597) en de Accijnsto ren (1622) volgden. Het uurwerk In de vieringtoren is o.a. een groot ijzeren torenuurwerk opgesteld. Het huidige, uit 1906, vervangt een uurwerk uit 1692 van Jacob Henneman 26

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 26