Wn bi»." V Torens, klokken en uurwerk V-W Het was in de middeleeuwen gebruikelijk dat kerken een grote toren kregen, waarin kerkklokken en een torenuurwerk geplaatst konden wor den. Doorgaans kwam deze aan de westzijde van het gebouw. Ook bij de voorganger van de Grote Kerk was dat het geval. De ontbrekende westtoren Bij de Grote Kerk ontbreekt echter een westtoren. Op het al genoemde kerkmodel {11} is echter te zien dat er wel een gepland was. Maar men kwam niet verder dan een reusachtige fundering aan de westzijde van de kerk met overhoeks geplaatste steunberen. Was daarna het geld op? Hoe het ook zij, een grote westtoren is niet uitgevoerd. Overigens is de Grote Kerk in Alkmaar niet de enige middeleeuwse stadskerk in Noord-Hol land die zonder westtoren is gebleven. Ook de Grote kerk in Haarlem, de Westerkerk in Enkhuizen en de Nieuwe Kerk in Amsterdam moesten het zonder doen. Het verdwenen klokhuis "Als Myn Geluyt Sal Woerden Gehoort So Komt Unde Brenget De Dooden Vort Om Te Begraven Alle Gelijck Het Sy Ock Arm Ofte Rijck" (opschrift van luidklok uit 1614 die in het verdwenen klokhuis heeft ge hangen) In plaats van een hoge stenen toren aan de kerk kwam er een vrijstaand klokhuis iets ten zuiden van het ge bouw aan de Koorstraat. Het had for se afmetingen en kreeg reeds in 1501 zijn definitieve vorm. Het bestond uit een stenen voet die een zware hou ten constructie droeg. Het geheel werd bekroond door een hoge, inge snoerde spits. Op tal van oude schil derijen en tekeningen komt het mar kante bouwwerk voor. Wie een indruk wil krijgen van hoe zo'n klokhuis er in het echt uitziet, Het klokhuis ten zuiden van de Gi getekend door C. W. Bruinhuis in 1 (Collectie Top. Hist. Atlas, RAA) 25

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 25