{7} Noordportaal Het noordportaal is een eenvoudige rechthoekige uitbouw, voorzien van een zadeldakje. De muren zijn opgetrokken uit Belgische witte steen. In de topgevel is een kleine nis, waarin vroeger een beeld zal hebben ge staan. {8} Westportaal met balgenhuis In tegenstelling tot de drie andere portalen is dit niet opgetrokken uit natuursteen, maar uit baksteen. Het onderste deel van rood-gele bak steen is het oudste en komt reeds voor op de plattegrond van Drebbel uit 1597. Het bovendeel van rode baksteen is jonger. Dit deel, dat van een forse uitkraging is voorzien, kwam tot stand in de jaren 1638-1646, tegelijk met het grote westorgel, en was bestemd tot balgenhuis. Hierin kwamen zes blaasbalgen die het grote orgel van lucht moesten voorzien. Toen het orgel in de 18exeeuw door Schnitger werd verbouwd, werd hun aantal uitgebreid tot negen stuks. {9} Traptorens Het was gebruikelijk dat bij een grote middeleeuwse kerk tijdens de bouw voor zieningen werden getroffen voor het toekomstig onder houd. Zo werden er slanke, veelhoekige traptorens op getrokken, waarin spiltrap- pen die leiden naar kappen en goten. De Grote Kerk telt er verschillende: zowel tegen de westgevel van het gebouw, als tegen de tran septen. Kleine openingen in het muurwerk zorgen voor licht en frisse lucht. Een van de twee lage traptorens te gen de westgevel heeft een hoge steile spits, de overige dragen bekroningen die doen denken aan bolle hoe den of uien. Opmerkelijk is dat goten en Een der slanke traptorens aan de westzijde 23

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 23