Links ervan is, op een goed zichtbare plaats, een zonne wijzer aangebracht, stam mend uit 1781. Deze bestaat uit een hardstenen plaat, waarop niet alleen de uurcij- fers zijn te zien (van 6 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds), maar ook de tekens van de dierenriem. Boven het portaal bevindt zich de librije (bibliotheek). Het gaat om een oude librije, die vrij spoedig na de bouw van de kerk werd toege voegd. Kennelijk werd de warme zuidkant heel geschikt gevonden voor librijes, want ook bij andere kerken vindt men ze hier. Aan de korte kant is een hoog spitsboogveld te zien boven het raam; de tekst "Anno 1714" boven de vensters aan de lange zijde duidt op een la tere verbouwing. Van het oorspronkelijke interieur met boekenkasten en lessenaars is niets bewaard. De kostbare verzameling oude boeken kreeg een plaats in het Regionaal Archief Alkmaar. {2} Sacristie (later: consistorie) Aan de oostzijde van het zuidportaal ligt een lage aanbouw, die eerst diende tot sacristie en na de Reformatie tot consistoriekamer en predi kantenkamer. Vanaf de aanvang zal met een sacristie op deze plek reke ning zijn gehouden, maar de ruimte was in het begin kleiner. Spoedig daarna zal de uitbreiding met de veelhoekige sluiting aan de oostzijde tot stand gekomen zijn. Hier treft men vensters aan met een bijzonder type laatgotisch maaswerk, dat enigszins doet denken aan "ge bogen takken". Vergelijkbaar maaswerk is ook in de top van het noord transept, boven de nis waarin het beeld van Sint Matthias staat. {3} Oostportaal Het rijkst gedecoreerd is het oostportaal. Het gaat om een rechthoekige uitbouw met aan drie zijden een topgevel. De drie topgevels zijn geheel Het rijk versierde oostportaal.

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 21