geopperd, dat er inderdaad aan de westzijde begonnen moet zijn met bouwen. Voor hun zienswijze pleit onder andere het feit, dat hier al vroeg familiekapellen werden uitgegeven. Ook is dit het kerkgedeelte, waar zich de oudste grafzerken bevinden. De betrokkenheid van kerkmeester Pieter Zei Symonsz. De naam van de architect moge ons niet overgeleverd zijn, wel bekend zijn de namen van de vier mannen, die ten tijde van de eerste steenleg ging in 1470 de functie van kerkmeester bekleedden en die nauw waren betrokken bij de gang van zaken rond de bouw:Jacob Madder uit Graft, Ronck Pietersz, Adriaen Woutersz. en Pieter Zei Symonsz. Kerkmeesters werden aangesteld door het stadsbestuur. Zij droegen zorg voor de kerkelijke financiën en voor het beheer van het kerkgebouw en de inventaris. Ook zaken als nieuwbouw, verbouw en herstel vielen on der hun verantwoordelijkheid. Van de vier kerkmeesters die in 1470 in functie waren, zou Pieter Zei het langst aanblijven en vele jaren actief bezig zijn met al wat de kerk bouw betrof. Zo was hij in 1484 bezig met de aankoop van een partij Bent- heimer zandsteen, die geleverd werd door ene Herman van Colen (Herman van Keulen) uit Kampen. In 1497 was hij opnieuw in de weer om steen te be stellen, ditmaal Ledesteen. Daartoe was hij samen met kerkmeester Arijs Basti- aensz. naar Dendermonde gereisd, waar zij de al genoemde Anthonis Kelder mans troffen. Besteld werden o.a. vier zuilen met bijbehorende basementen en kapitelen "met dubbele loveren" (koolbladkapitelen) Ook privé hielden de kerkmeesters zich met hun kerk bezig. Zo gaf Pieter Zei in 1484 namens zijn zoon Michiel "4000 stenen en twee hoed kalk". Bovendien stichtte hij, terwijl de werkzaamheden aan de kerk nog maar in een beginfase waren, al in 1475 aan de zuidzijde van het schip een eigen familiekapel {21}, waar hij en zijn nageslacht konden worden begraven.In de kapel, herkenbaar aan de kleine wapenschildjes (een zilveren ster op een donkerblauwe achtergrond), ligt nog altijd een sterk verweerde wit-gelige grafzerk voor een van Pieters zonenrjacob Pietersz. 19

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 19