{11} Het geschilderde kerkmodel Van de meeste gotische kerken is geen enkele ontwerptekening bewaard. Dit geldt ook voor Alkmaar. Maar wel is er een geschilderd kerkmodel in de kooromgang, dat uit de bouwtijd zal stammen. Ook in de Grote Kerk in Haarlem en de Nieuwe Kerk te Amsterdam zijn vergelijkbare schilderijen aanwezig. Deze modellen, geduren de de bouw vervaardigd, gaven de bezoekers een Het geschilderde kerkmodel indruk, hoe het gebouw met de nooit Gebouwde westtoren. er op den duur moest gaan uitzien. Als het plan op essentiële onderdelen gewijzigd werd, dan kon ook het schilderij aange past worden. In Alkmaar is dat ge beurd, toen men over to renbouw ging denken. Er werd een stuk op het pa neel gezet, zodat een merkwaardig L-vormig geheel ontstond, daarna werd de toren geschilderd door een andere hand en in iets andere kleuren dan de rest van het kerkge bouw. Bouwen van west naar oost? Vaak is aan de vormgeving van de verschillende onderdelen af te leiden, waar men met de bouw begonnen is, in het oosten of in het westen. Maar vanwege de eerder gesignaleerde eenheid in de vormgeving van de diverse onderdelen, is dat in de Grote Kerk niet of nauwelijks mogelijk. Uit de bewaard gebleven documenten blijkt dat men rond 1500 werkte aan de transepten, de kruising en het koor. Zo werden voor het koor 12 zuilen besteld en geleverd. Maar de 10 zuilen in het schip zijn niet in de rekeningen te vinden. Waren zij al besteld en betaald in de periode 1470-1483, het tijdvak waaruit we nauwelijks schriftelijke gegevens meer over hebben? Door enkele Alkmaarse auteurs is in het verleden 18 M

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 18