Rood-gele baksteen Terwijl er voor de buitenkant overwegend natuursteen is gebruikt, zijn de binnenmuren van baksteen gemetseld. Dit bouwmateriaal werd in de 15e eeuw volop in eigen land gemaakt. Ook aan de noordzijde van Alk maar waren destijds enkele steenbakkersovens in bedrijf. Zij verwerkten klei, die in het naburige dorp Koedijk werd gewonnen. Wellicht werd hier de rood-gele baksteen gefabriceerd, die aan de Grote Kerk werd ge bruikt. Een vergelijkbare baksteen werd rond 1500 ook elders in Alk maar toegepast, bijv. aan het stadhuis en aan de tweede gotische kerk in de stad, de Kapelkerk. Wie zou de bouwmeester kunnen zijn? Voor een zo groot en kostbaar project als de bouw van de Grote Kerk zal men niet een willekeurige bouwmeester hebben aangezocht, maar een ontwerper van naam met ervaring op het gebied van grote kerkge bouwen. In de eigen stad waren niet eerder bouwprojecten van een ver gelijkbare omvang en allure gerealiseerd. Daarom is waarschijnlijk een beroep gedaan op een architect van buiten. Helaas is de naam van de man, die het grootse ontwerp voor het nieuwe kerkgebouw gemaakt heeft, niet overgeleverd. Maar vermoedelijk kwam hij uit de kring van bouwmeesters, die in de Brabants gotische bouwstijl werkten. Gedacht kan worden aan de familie Keldermans. Andries en Anthonis I Keldermans Het geslacht Keldermans uit Mechelen leverde diverse belangrijke ont werpers, steenhouwers en steenleveranciers. Zij waren zowel in de Zui delijke Nederlanden, als in het noorden betrokken bij de bouw van gro te kerken in Brabants gotische stijl. Speciaal Andries (overleden ca. 1500) en zijn zoon Anthonis 1 Keldermans (overleden 1512) dienen genoemd te worden. Uit rekeningen blijkt dat Anthonis in de jaren 1497-1501 als "meester van het werk" de bouwactiviteiten in Alkmaar leidde. Uit een rekening van 1502 blijkt bovendien dat vader Andries bij het werk be trokken was en in ieder geval het ontwerp gemaakt heeft voor waterlijs ten aan de transepten. Maar deze gegevens alleen zijn onvoldoende om te bewijzen, dat Andries degene was die in 1470 het ontwerp voor de gehele Grote Kerk getekend heeft. Mogelijk blijft het echter wel, zoals het ook heel goed kan zijn dat vader Andries en zoon Anthonis tezamen verantwoordelijk waren voor het ontwerp. Zo kregen zij ook samen in 1472 de opdracht voor een oxaal voor de kerk in Bergen op Zoom. 16

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 16