III De bouw van de huidige kerk Kort na de ramp van 1468 begon men te werken aan een prestigieus project: de bouw van de Grote Kerk. Daarbij zou uiteindelijk de voor ganger zelf, die zo'n vier eeuwen dienst had gedaan, afgebroken worden. Op 9 juni 1470 werd de eerste steen voor het nieuwe gebouw gelegd. Een imponerende kruisbasiliek De nieuwe kerk kreeg een plattegrond in de vorm van een Latijns kruis en een basilicale opbouw. Zo verrees een imponerende kruisbasiliek. De bouw van een grote kruisbasiliek was op dat moment in het gebied, dat thans Noord-Holland heet, nog betrekkelijk nieuw. Alleen in Haarlem (Grote of Sint Bavokerk) en Amsterdam (Nieuwe of Sint Catharinakerk) was men al eerder met vergelijkbare on dernemingen begonnen. In zuidelijker streken waren er meer van dit soort projecten te vinden, onder andere in Dordrecht, 's-Gravenhage en Leiden, maar boven het IJ waren er verder nog geen voorbeelden. De plattegrond: een Latijns kruis Het Latijns kruis is een kruisvorm, waarbij één arm langer is dan de overige drie. De langste kruisarm vormt het schip van de kerk, in het verlengde daar van aan de oostzijde ligt het Doorsnede koorpartij koor. Het koor heert een veelhoekige afsluiting. Haaks op schip en koor staat een dwarsbeuk bestaande uit een noord en een zuidtransept. Het deel van de kerk, waar het schip, koor en tran sept samenkomen, wordt kruising of viering genoemd. Het gaat in Alk maar om een voor Nederlandse begrippen groot gebouw. De lengte van west naar oost bedraagt ca. 85 meter. 13

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 13