Alkmaar, ook wel het Heilig Bloed wonder genoemd. Het verhaal wil dat een voormalig krijgsman, Folkert, tot priester gewijd werd en tijdens zijn eerste mis wat van de miswijn morste op zijn kazuifel (priester kleed). Het resultaat was drie rode druppels van het Heilig Bloed van Christus in plaats van gewone wijn op het gewaad. Men schaamde zich over het gemors en het stukje stof met de wijndruppels die in bloed waren veranderd, werd uitgesneden en verstopt. Enige tijd later werd het op aanwijzing van een engel terug gevonden. Sindsdien werd het ver eerd en elk jaar op 1 mei in processie rondgedragen. Houtsnede uit 1501, voorstellende een reliekhouder iti de vorm van een engel. Hierin werd de reliek van het Heilig Bloed opgeborgen. De heerlijke toren die in 1468 instortte In de tweede helft van de 15e eeuw was er opnieuw sprake van bouw activiteiten. Er werd gewerkt aan een "heerlijke toren", maar die toren was een droevig lot beschoren. Op 29 oktober 1468, aldus de 'Kronyck van Alckmaar', "viel de Heerlyke Toorn van S. Laurens Kerck tot Alck- maer, dewelcke tot groote kosten vande Burgerye ghetimmert ende noch niet geheel op gemaeckt en was, ende heeft 2 Bagyntjes dood ge vallen in 't Oude Bagynhof". De vraag is nu, welke fundering bij de toren hoort die in 1468 instortte. Lange tijd is gedacht aan de torenfundering met de overhoeks geplaatste steunberen buiten het huidige kerkgebouw {G}, tot voor kort de enige die bekend was. Deze was in 1895 opgemeten en getekend. Een deel werd in 1970 opnieuw onderzocht door E.H.P. Cordfunke en daarna in hoofdlijnen in het plaveisel vóór de kerk aangegeven. De opgravingen van 1994-1995 werpen evenwel een nieuw licht op de kwestie. Het zou heel goed kunnen dat de "heerlijke toren" waaraan in de tweede helft van de 15e eeuw gewerkt werd, geen totaal nieuwe to ren was, maar een verbouwing van de 14e-eeuwse toren {D}. Pas nadat die toren in 1468 was ingestort en afgebroken, zou pal ernaast een nieuwe, reusachtige fundering met steunberen {G} zijn aangelegd, die moest dienen voor een nieuwe veel grotere toren. 12

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 12