De oudste resten van de voorganger van de Grote Kerk die werden te ruggevonden, stammen uit de 11e of 12e eeuw. Het gaat om een ro- rnaans gebouw dat wellicht werd neergezet kort nadat Alkmaar een zelf standige parochie was geworden. De overblijfselen werden gevonden in het schip en in de viering van de Grote Kerk, ca. 2 meter onder de kerk vloer. Aanvankelijk was er sprake van een tufstenen zaalkerk met een recht gesloten koor {A}. De afmetingen, ca. 12x30 meter, waren voor die tijd aanzienlijk. Er was overigens geen sprake van massief gemetselde muren, maar van 'kistwerk', een destijds gangbare techniek waarbij alleen de buitenkant uit metselwerk bestond en de kern uit een soort 'stortbe- ton' van kalk en puin. Tegen de zaalkerk bevond zich aan de westzijde een smallere tufstenen toren {B}. Plattegrond van de huidige kerk, waarin aangegeven de resten van de voorganger. De zaalkerk bleek gefundeerd op een onderlaag van 'platte rode stenen' met daarop een pakket kiezelstenen. 'Platte stenen' staat tussen aanha lingstekens want het gaat om brokstukken van oude Romeinse bakste nen, vloertegels en dakpannen. Op drie Romeinse dakpannen staan mi litaire stempels: LEGXXX (LEGio XXX het dertigste legioen, gevestigd te Xanten) en EXGERINF (EXercitus GERtnaniae INFerio- ris leger van Beneden-Germanië). Vermoedelijk zijn de bakstenen, tegels en dakpannen samen met de tufsteen aangevoerd uit de ruïnes van eeuwenoude Romeinse forten in midden-Nederland, in de middel eeuwen geliefde winplaatsen van bouwmateriaal. De toren was anders gefundeerd, namelijk op een schelpenlaag. 10

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 10