Zijn huis in de Langestraat Carel De Dieu woonde eerst in Amsterdam aan de Prinsengracht tegen over het Mennonieten Weeshuis. In 1742 kocht hij een huis aan de noordzijde van de Langestraat van de erven Lourens Gayaart, helend ten oosten met Pieter Veldhuis, ten noorden met de Nieuwe Sloot en ten westen met Hendrik Nanningsz. Day. De koopsom bedroeg 2500,-.4 Dit huis werd gesloopt en in de plaats daarvan liet De Dieu een monu mentaal pand bouwen. Dit huis is in zijn oorspronkelijke staat bewaard gebleven en is bekend als Huize De Dieu, thans in eigendom van Het Hooghe Huys. Bewaard zijn gebleven het bestek en de specificatie van de bouwkosten.5 De hoofdaannemer was David Kleeff. Op 67 pagina's heeft Van Kleeff van dag tot dag het loon en de gebruikte materialen bijgehouden. Het totaal van zijn kosten bedroeg 23200,-. Andere kleine aannemers waren: Jan Ponse, schilder 812,- Dirk Langelaar, glas 416,- Jan Mager 1250,- Jan Peereboom, stucadoor 1507,- Herman van Gorkum, stucadoor 2065,- Hendrik Balk, woninginrichting 1090,- Jan van de Vinne id. 278,- aanleg regenwaterbakken 598,- In totaal hebben de bouwkosten 40973.5 8 bedragen. Tot zijn overlijden heeft De Dieu het pand bewoond. Daarna erfde zijn neef Daniël Carel de Dieu het huis. De kadastrale kaart van Alkmaar van 1832 vermeldt als eigenaar jhr. Gijsbert Fontein Verschuur, burgemeester van Alkmaar. Deze was gehuwd met Cornelia Frederice De Dieu, dochter van Daniël Carel De Dieu en Maria Eva van Foreest. Huize De Dieu staat op de kaart vermeld als sectie A no. 373. Ook het naast gelegen pand sectie A no. 374 was zijn eigendom. Dit moet ge kocht zijn na het overlijden van Carel De Dieu. Bij deze huizen behoor de een grote tuin met een oppervlakte van 3600 m2 (sectie A no. 375) Deze tuin was gelegen achter genoemde huizen en op de plaats waar nu de St Lourensstraat en het voormalig politiebureau is gesitueerd. Tevens behoorde tot het bezit enige huisjes, een stal en een koetshuis aan de Nieuwe Sloot. Deze onroerende goederen bleven, met een korte onder breking in bezit van genoemde familie en hun nazaten. De laatste be woonster van Huize De Dieu was mevrouw van der Feen de Lille-Fon- tein Verschuur. 6

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 6