Carel De Dieu, een 18e eeuws regent Uit de inventaris van de archieven van de families Van Foreest, Van Eg- mond van de Nijenburg, De Dieu, Fontein Verschuur en Van der Feen de Lille blijkt dat veel gegevens over Carel De Dieu bewaard zijn gebleven. De transacties van zijn onroerende goederen staan vermeld in de be waard gebleven staat- en kasboeken en zijn ook te vinden in de trans- portregisters in het O.R.A. van de Beemster, Schermer en van de Heer- hugowaard. Uit bovenstaande bronnen zijn gegevens verzameld welke een indruk geven van het leven van een welgesteld regent. Zijn welstand heeft Carel De Dieu hoofdzakelijk verkregen uit erfenis, zoals uit de nalatenschap van zijn moeder Adriana Six en uit de nalatenschappen van zijn zwager en schoonouders, de familie De la Croix. Familie Carel De Dieu is afkomstig uit een geslacht, dat veel artsen en predikan ten heeft voortgebracht. Zijn oudst bekende voorvader was Ludovicus De Dieu, gehuwd met Maria van Gent. Hij was kamerheer ent lijfarts van Keizer Karei V en werd door deze bij diploma van 4 juni 1540 in de adelstand verheven. Carel De Dieu werd op 15 oktober 1708 op Texel geboren als zoon van Ludovicus De Dieu en Adriana Six. Ludovicus was eerst arts te Amster dam en werd later benoemd tot Commissaris van het College van de Admiraliteit op Texel. Carel De Dieu trouwde te Amsterdam in 1731 met Anna Bregitta De la Croix (1711-1761), dochter van Jeronimo De la Croix en Christina van Walbeecq. Het huwelijk bleef kinderloos.1 In de verzameling genealogische handschriften van het gemeentearchief van Amsterdam bevindt zich een overzicht van de 16 kwartieren van Daniël De Dieu. Dit was een broer van Carel, zodat deze kwartierstaat ook op hem van toepassing is. Carel De Dieu legde op 23 september 1741 in Alkmaar de poorterseed af. Abusievelijk staat hier Amsterdam als zijn geboorteplaats vermeld.2 Op 20 maart 1743 werd hij door de Staten van Holland en West-Fries land benoemd tot Dijkgraaf van de Heerhugowaard.3 Gelijktijdig werd hij benoemd tot Baljuw van de Heerhugowaard. Ook is hij tijdelijk secretaris-penningmeester van de Beemster geweest. In 1745 werd hij lid van de Vroedschap van Alkmaar en in 1751 Burge meester, welke functie hij gedurende een 23-tal jaren zou bekleden. Carel De Dieu overleed op 25 oktober 1789 te Alkmaar. 4

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 4