Van de voorzitter Eind februari werd in het unieke gebouw van de Van Nelle fabriek in Rotterdam het jaar van het industrieel erfgoed geopend door staatssecre taris Nuis. Omdat ik bij de organisatie in de provincie was betrokken, ging ik er heen en had er geen spijt van. Een inspirerende inleiding over de mogelijkheden van herbestemming van industriële gebouwen en een rit in een oude tram door Rotterdam langs futuristische gebouwen, de woningen van de architect Piet Blom, hofjes en jugendsdlpanden waren een bizondere ervaring. Helaas hebben we hier niet veel industrieel erfgoed meer. De kalkovens zijn verdwenen en de Ringersfabriek is ook niet meer wat zij was. Ge lukkig zijn er nog een zoutziederij, enkele gemalen, een watertoren en het gebouw van Eyssen. Zij verdienen het bewaard te blijven. De renovatie van pand Oudegracht 245 vordert gestaag. De barre winter heeft voor wat tegenslag gezorgd, maar de medewerkers van de gemeen te en de schildersleerlingen van het Spos zorgen er voor dat het functio neel wordt en er goed uitziet. De inrichting -vooral van de archeologi sche verdieping- kost veel hoofdbrekens, maar het komt goed. Verwacht wordt dat de opening op Open Monumentendag kan plaats vinden en het gebouw daarna voor (de start van) allerlei activiteiten kan dienen. Onlangs is er nog een belangrijk initiatief genomen. Het bestuur heeft een bespreking georganiseerd over samenwerking op het gebied van his torische publicaties. Om de tafel zaten vertegenwoordigers van het mu seum, het streekarchief, de afdeling monumentenzorg, de Stichting Alk- maarse historische publicaties, het Murmellius gymnasium en Oud Alkmaar. De wil om samen te werken is er. Besloten is een informeel historisch platform op te richten, waarin ook het onderwijs participeert. In ieder geval zal eenmaal per jaar bij elkaar worden gekomen, waarbij plannen voor uitgaven gemeld worden. Bezien zal worden of meer samenge werkt kan worden inzake uitgaven voor een breed publiek en het voort gezet onderwijs. Gekoerst zal worden op belangrijke activiteiten ter ge legenheid van herdenkingsjaren en jubilea. U zult er meer van horen. Magda van Amsterdam-Coelingh

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 2