Direct onder het maaiveld vonden we de funderingen van een vermoe delijk 15de-eeuws huis met een voor- en een achterkamer. Het nu nog bestaande steegje links langs dit huis hoorde al bij de middeleeuwse erf- indeling. Het voorhuis had tegen de tussenmuur een 2.30 m brede haardplaats. In de 18de eeuw is het achterhuis herbouwd en is er tegen de tussenmuur aan weerszijden een kleinere haard van 1.10 m breed ge maakt. Het huis had toen een rode plavuizenvloer. Het 15de-eeuwse huisje bleek grotendeels bovenop de funderingen van een ouder huis gezet te zijn met dezelfde indeling, vermoedelijk uit de tweede helft van de 14de eeuw. Deze fundering was gemetseld van her gebruikte 'kloostermoppen', een groot formaat zacht gebakken rode bakstenen van 30x16x8,5 cm. Het huisje had vloeren van aangestampte klei met een bakstenen stookplaats middenin de kamer. Mogelijk waren de wanden van dit huis van hout, met een bakstenen ondermuurtje (zo als men aan de Zaanse schans nog wel ziet), waardoor de haard niet te gen de muur kon worden gemaakt. Dieper graafwerk bracht nog de nodige verrassingen. Nu staat het blok Dijk- Voordam-Zijdam-Achterdam archeolo gisch zeer in de aandacht, aangezien we veronderstellen dat hier al in de 13de eeuw een handelsplaats kan zijn ont staan, met in de kern van het huizen blok een restant van een oude dijk (de reden voor de hoge ligging van het binnenterrein). Echter, de oudste vond sten van de opgraving zijn niet in over eenstemming met de theorie: in de sleuf bleek, dat het opgegraven gebied pas in het tweede kwart van de 14de eeuw is opgehoogd en in gebruik ge nomen. Voordien was hier nog water. Dit is een verrassing aangezien we lan ge tijd meenden dat hetVoormeer van ouds begrensd was bij de lijn Randers- dijk - Hekelstraat - Groot en Klein Nieuwland-Overdiepad. Deze situatie blijkt evenwel pas in de loop van de 14de eeuw ontstaan te zijn. 77 777", 7777 Een tweede verrassing was de vondst Opgraving Achteraam, 1995: resten van de achtergevel rnncen 14e eeuws houten huis van de resten van een houten huis uit 24

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 24