samenvoeging van drie kleine poldertjes, de Kijfpolder, de Vredepolder en de Wezenpolder. Deze poldertjes werden eertijds bemalen door klei ne wipmolentjes. Ter gelegenheid van het 225-jarig ju bileum van de molen De Eendracht is door een van de vrijwillige mole naars een duik in de archieven geno men om de geschiedenis van deze unieke stenen poldermolen van Noord-Holland te achterhalen. Het resultaat is een eenvoudig boekwerk je, dat het ontstaan van de Een- drachtspolder en de windbemaling daarvan beschrijft, alsmede de molen als werktuig, als bedrijf en als werk gever. Het werkje, formaat A4, ca. 35 pagina's met foto's en tekeningen (z/w) is vanaf 1 mei 1996 te koop bij De Eendracht. De molen is gedurende de hele maand mei open op zaterdag en zon dag van 10.00-17.00 uur. In de mo len zal een kleine expositie ingericht zijn met de molen als onderwerp en gedurende de hele maand zal de mo len in vreugd staan ter viering van het 225-jarig bestaan. De entree is (zoals altijd) gratis. Wij heten u allen van harte welkom. De molenaars Tom Keuning en Andreas de Vos Laatste 'Jaaghuisje' uit 1870 in Alkmaar onder de slopershamer Eén van de laatste jaaghuisjes langs het Noordhollands Kanaal, aan het Zeglis bij de Laanenderweg, verdwijnt. Het wordt evenals de stolpboer derij ernaast gesloopt voor de aanleg van een laad- en loshaven ten be hoeve van de Huisvuilcentrale. Een jaaghuisje heeft niets met de jacht op wild te maken, maar alles met de trekschuit die door paarden door het Noordhollands Kanaal getrok ken werd: het opjagen van paarden. Het huisje had een stal als ver- versings- en rustplaats voor de paarden. Tevens was er een kleine gelag-

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 21