Informatierubriek Bureau monumentenzorg en archeologie gemeente Alkmaar In memoriam W.J. Reder (1906-1995) Op 27 september j.1. is op 89-jarige leeftijd W.J. Reder overleden, de man die zich in de periode 1955-1971 volop heeft ingezet voor het be houd van de monumenten in Alkmaar, eerst in opdracht van de Com missie tot instandhouding en restauratie van monumenten in de ge meente Alkmaar, later -vanaf 1960- in dienst van de gemeente zelf. Daarbij ging zijn zorg niet alleen uit naar de monumenten boven het maaiveld, maar ook naar wat er onder de grond te vinden is. Alkmaar behoort tot die steden, waar al vroeg archeologisch onderzoek werd gedaan, wanneer er bouwputten kwamen op interessante plekken in de binnenstad. Reder is bij verschillende belangrijke opgravingen in de binnenstad nauw betrokken geweest. Te denken valt aan de bouwput voor de HEMA aan de Langestraat omstreeks 1958 en aan de bouwput ten voor de PTT-centrale aan de Heul en het Postkantoor aan de Bagij- nenstraat (1961-1964). Bovendien maakte hij vanaf 1965 tot 1974 deel uit van de redactiecom missie voor het Alkmaars Jaarboekje. In die reeks van Alkmaarse Jaar boekjes -totaal verschenen er tien deeltjes- schreef Reder o.a. artikelen over de Kapelkerk (1967) en de Bierkade (1972). Meer informatie over W.J. Reder, die als grondlegger van het Alkmaarse bureau monumentenzorg en archeologie beschouwd kan worden, treft u aan in het periodiek Oud-Alkmaar, 1994, nummer 3, blz.20-23. Daarin o.m. aandacht voor de mooie tekeningen die hij van tal van panden in de stad gemaakt heeft. Carla Rogge Boekje over Polder molen De Eendracht, anno 1771. Alkmaar heeft verschillende molens op haar grondgebied staan. De meeste daarvan zijn poldermolens die een met riet beklede romp heb ben. Maar de stad bezit ook een poldermolen met een geheel uit bak steen opgetrokkken romp. Het is molen 'De Eendracht', te vinden aan de Kruseman van Eltenweg nabij de Bergerhof. Het gaat om de enige stenen poldermolen in Noord-Holland. De molen, die in 1771 werd gebouwd, moest het overtollige water uit de Eendrachtspolder met behulp van een scheprad uitslaan op de Scher merboezem. Deze Eendrachtspolder was omstreeks 1771 ontstaan uit de 20

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 20