1589 werden voor een deel dezelfde percelen gepacht door Neel Ijs— brantsdr. weduwe van IJsbrant Dircxsz in de Halve Maen. De plek waar het huis de Halve Maen moet hebben gestaan is duidelijk aangegeven op een kaartje dat in 1575 door de Alkmaarse landmeter Lauris Pietersz werd gemaakt.4 Hij tekende juist ten noordoosten van de brug een grote halve maan. Deze aanduiding zal wijzen op het huis de Halve Maen. De nabij gelegen brug zal in het dagelijks verkeer al spoe dig bekend geworden zijn als de brug bij de Halve Maen of de Halve- maansbruq. De naamsoorsprong van de brug lijkt hiermee voldoende bewezen, maar hoe kwam het huis aan die naam "De Halve Maen" een Delftse bierbrouwerij. In de transport- en hypotheekregisters van Koedijk komt in de periode 1594-1611 meerdere malen een Pieter Jacobsz van Dijck uit Alkmaar voor als biersteker van de Halve Maen. In 1611 blijkt dat dit de Delftse bierbrouwerij van Jacob van der Dusse betreft. In genoemde periode waren er te Koedijk nabij de kerk drie herbergen of tapperijen die hun bier van de Hal ve Maen betrokken. Het betrof de her berg de Bonte Koe, die toen aan de Ker- kelaan stond, met de daarnaast gelegen tapperij van Jan Jansz Gruys en de herberg de Witte Valk op de hoek van de Kerke- laan waar nu het Vergulde Paard gesi tueerd is.5 De Koe dijkers konden in die tijd hun dorst dus lessen met het bier van de Delftse Halve Maen. Bovenstaand gegeven doet veronderstellen dat het huis de Halve Maen te Oudorp ook een herberg is geweest waar het Delftse bier werd getapt. De ligging bij de brug, waar alle wegverkeer van Alkmaar naar de Langedijk moest passeren, was een uitermate ge- Kaartje in 1575 gemaakt door de Alkmaarse landmeter Lauris Pietersz. De afge beelde landerijen behoorden aan de kerk van Oudorp. Van zuid naar noord loopt de Herenweg met ongeveer in het midden de brug over de Nieuwe vaart. De getekende halve maan zal de daar aanwezige herberg voorstellen. 15

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 15