De Halvemaansbrug Gaande van Oudorp naar Sint Pancras passeert men de Hoornsevaart door gebruik te maken van de brug die sinds mensenheugenis bekend is als de Halvemaansbrug. Hoe de naam van die brug hoogstwaarschijnlijk ontstaan is kan met behulp van oude geschriften aannemelijk worden gemaakt. De noodzakelijkheid van een brug De eerste brug zal hier omstreeks 1523 gemaakt zijn, want in die tijd werd het oostelijk gedeelte van de huidige Hoornsevaart gegraven. De Alkmaarse geschiedschrijver, G. Boomkamp, schrijft daarover: In 1523 zoude gemaakt zijn de Nieuwe vaart met de brugge op de Vronergeest, strekkende van Jan Boyes af tot de sloten die men naar Sint Pancras vaart en heeft gekost 356 guldens 12 stuivers, volgens de rekening der Thesauriers, verant woord 1524 en is de vergunning daartoe gedaan in 's Hage op den 26 juli 15233 De rentmeester van Westfriesland vermeldde in zijn rekening over het jaar 1543: Van de visserij van de Nieuwe tocht of veert onlangs gedolven bij die van Hoorn en Alkmaar bij octrooi van de Keizer, van de Vronermeer in de Zui- dcr waard achter die huizen van de Nijenburg, die de ingelanden van Geestmer- ambacht binnen de Oosterdijk in efpacht hebben a 4 pond per jaar, 't Elfde jaar erfpacht5 Het huis "de Halve Maen" Betreffende de vroonlanden onder Sint Pancras, Koedijk en Oudorp is, vooral over de pachters vanaf 1531, veel bewaard gebleven.' Zo werd in 1535 door zekere Jan Jansz van Grosthuizen, wonende in Corvershuys op de vronergeest bij de brugge, een perceel vroonland van ruim 9 mor gen gepacht genaamd de Zuyder alias de Henste weyde. Het land werd ten zuiden belend door de Nieuwe vaart en ten oosten door de Ooster dijk. Het Corvershuys zal ten westen daarvan hebben gestaan en lag dan aan de oostzijde van de huidige Herenweg. In 1539 is Jan Jansz van Grosthuysen pachter van een ander perceel vroonland en wordt dan genoemd als wonende op de Vronergeest in Oudorp in de Halve Maen. Vermoedelijk gaat het hier om het zelfde huis. De naam Corvershuys komt verder niet meer voor. In 1556 woonde Willem Dircxsz in de Halve Maen. Hij was pachter van een perceeltje vroonland op de Vronergeest onder Oudorp. In 1568 en 1574 was IJsbrant Dircxsz alias Brant in de Halve Maen pachter van meerdere perceeltjes vroonland op de Vronergeest. In 1577, 1583 en 14

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 14