tijdens een kruistocht gestorven was, trad zij toe tot een kloosterge meenschap. Vervolgens stichtte zij een gasthuis, waar zij zelf met de zorg voor de zieken meehielp. Na haar dood in 1231 volgde in 1235 de offi ciële heiligverklaring. De achterzijde van het ziekenhuis met de kamers voor de patiënten eerste klasse op de begane grond (elke kamer met een eigen terras) en tweede klasse op de verdieping (elke kamer met een royaal bal kon). Het spreekt vanzelf dat men in de decoratie van de desbetreffende zie kenhuizen ook enige plaats reserveerde voor een beeltenis van de naam heilige: bijvoorbeeld een beeld bij de ingang of een glas-in-loodraam in de kapel. In het Alkmaarse ziekenhuis is een beeld van Elisabeth te vin den boven de ingang, waarbij zij ten halve lijve is afgebeeld. Op het hoofd draagt zij een kroon en in de plooien van haar gewaad vele rozen. De uitbeelding van de rozen vindt zijn oorsprong in een 15de-eeuws verhaal over "het Rozenwonder". Toen Elisabeth eens brood wilde uit delen aan de armen, ontmoette zij een groep soldaten die haar het uit delen van voedsel wilden beletten. Daarop veranderden de broden in rozen. Jan Stuyt: een veelzijdig architect met ziekenhuiservaring Hoewel Jan Stuyt (1868-1934) een groot deel van zijn leven in Den Haag gewoond heeft, was hij afkomstig uit Noord-Holland. Hij werd geboren in Purmerend. Zijn opleiding genoot hij bij enkele prominente oudere katholieke collega's. Zo was hij tussen 1883 en 1891 werkzaam bij A.C. Bleijs (1842-1912), daarna van 1891 tot 1900 bij Pierre Cuypers (1861-1949).Van 1900 tot 1908 was hij geassocieerd met diens zoon Jos. 7

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 9