wel met een oudere benaming aangeduid als gasthuizen - moet gezien worden tegen de volgende achtergrond: het katholieke volksdeel in ons land, dat sinds de Reformatie aan het eind van de 16de eeuw niet dezelfde rechten had genoten als de hervormden, begon die achterstand in te halen. Men spreekt in dit verband van de Katholieke Emancipatie. Daarbij kwam met name bij de gegoede burgerij de wens om te komen tot ziekenhuizen, waar wat meer comfort en rust was dan in de oude stedelijke gasthuizen. De nieuwe katholieke ziekeninrichtingen kwamen over het algemeen aan beide wensen tegemoet. Ook in Alkmaar is dat het geval geweest. Het initiatief tot de bouw van het St. Elisabethgesticht aan de Emmastraat was genomen door de C.J.M. Bottemanne, sinds 1883 bisschop van Haarlem, maar uit Alkmaar afkomstig. Onder de voorvechters voor de bouw vond hij deken Ruscheblatt van de Alkmaarse St. Laurentiuskerk aan het Verdron- kenoord. De zorg voor de patiënten zou komen te berusten bij de zus ters van de congregatie der Zusters Augustinessen, die ervaring met ziekenhuiswerk hadden. Zij hadden zich in 1886/1888 vanuit Dendermonde in Delft gevestigd en vanuit Delft stichtingen geopend in Rotterdam (1892) en Den Haag (1895). Als architect voor het St.Elisabethgesticht werd J.H.Tonnaer uit Den Haag aangetrokken, die al eerder voor de Augustinessen gewerkt had. Hij was een leerling van de bekende architect Pierre Cuypers en ontwierp net als zijn leermeester in neogotische stijl. Het kleine ziekenhuis aan de Emmastraat, met twee ziekenzalen van acht bedden en acht eenpersoonskamers, was eind 1897 gereed en is tot de inwijding van het ziekenhuis van Stuyt in 1927 als ziekenhuis in gebruik geweest. Daarna deed het dienst als bejaardenhuis onder een nieuwe naam: Huize St. Augustinus". In 1977 werd het afge broken in verband met de bouw van een nieuw Huize St. Augustinus. De heilige Elisabeth Katholieke instellingen dragen dikwijls de naam van een heilige. Voor ziekenhuizen werd vaak Sint Elisabeth van Thüringen gekozen. Er kan in dit verband bijvoorbeeld gewezen worden op het Elisabeth Gasthuis in Haarlem (1871-1873), op het St. Elisabeth Gesticht in Amsterdam (1887-1890) en op het St. Elisabeth Gasthuis in Arnhem (1890-1893). Elisabeth werd geboren in 1207 als dochter van een Hongaarse koning en werd al jong uitgehu welijkt aan Lodewijk van Thüringen. Reeds bij haar leven was zij beroemd vanwege haar grote naastenliefde en hulpvaardigheid. Nadat haar man 6

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 8