Zoals gebruikelijk bij een r.k. ziekenhuis is er een kapel aanwezig. Deze kapel, met rond de koorabsis een zuilengang en in het interieur mooie gebrandschilderde ramen, behoort tot de aardigste onderdelen van het ziekenhuis. Opmerkelijk van vorm is ook het ruime machine- en ketel huis met de hoge schoorsteen. Vanaf de Blekerskade heeft men een mooi gezicht op zowel de kapel als het machine-ketelhuis. Oude luchtfoto's laten zien hoe rond het ziekenhuis destijds een grote tuin lag, die net als het ziekenhuis zelf was aangelegd in een traditionalis tische stijl. Door latere uitbreidingen is er van die fraaie tuin echter niets bewaard gebleven. Het geheel moet voor de tijdgenoten een zekere luxe hebben uitge straald die de bisschop van Haarlem, mgr. A.J. Callier, bij de inwijdings plechtigheid op 18 juli 1927 de woorden ontlokte: "Dit is geen zieken huis, maar een ziekenpaleis De stichting van een r.k. ziekenhuis in Alkmaar Het St. Elisabethziekenhuis dat Stuyt aan de Van Everdingenstraat bouw de, was bedoeld ter vervanging van een veel kleinere laat-19de-eeuwse voorganger aan de Emmastraat, St. Elisabethgesticht geheten. Alkmaar was niet de enige stad in ons land waar aan het eind van de 19de eeuw een r.k. ziekenhuis tot stand gekomen was. In alle steden kregen de katholieken in de tweede helft van de 19de eeuw behoefte aan eigen inrichtingen voor de verpleging van zieken naast de al veel oudere stedelijke instellingen. Dit streven naar eigen ziekenhuizen - ook Een voorontwerp voor het ziekenhuis. 5

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 7