waterafvoer diende of wellicht ook een verdedigingsgracht was. Let wel, de sloot is ouder dan de stadsprivileges van 1254! Onderzoek van een 14e eeuwse tuinmuur van het Hooge Huis. De muur was met steunberen verste- vigd. De sloot heeft lang gefunctioneerd, namelijk tot het begin van de 14de eeuw. Toen werd hij enkele meters meer naar het noorden verlegd, in de lijn van de huidige Nieuwesloot. Wellicht heeft dit te maken met de aanleg van nieuwe vesten in deze tijd. Het is niet duidelijk hoe breed deze vest was, wellicht helemaal tot aan de overkant van de huidige straat (12 a 14 m). Eind 14de eeuw werd de zuidhelft van deze vest gedempt en er verrees een zware bakstenen tuinmuur, ongetwijfeld van de tuin van het Hooge Huis. Op oude kaarten en prenten is te zien hoe de Nieuwesloot er uitzag totdat hij in de 19de eeuw volledig werd gedempt: een sloot langs de noordkant en een weg aan de zuidkant ernaast. Deze versmalling van de Nieuwesloot kan samenhangen met de aanleg van nieuwe stadsmuren langs de huidige Kanaalkade eind 14de eeuw, waardoor de Nieuwesloot zijn functie als vestgracht verloor. In de 15de eeuw werd de tuinmuur gesloopt en kwam er een huis met de lengte-as parallel aan de Nieuwesloot. De beerput leverde vondstma teriaal op uit de 15de en 16de eeuw. Het huis staat nog afgebeeld op de stadsplattegrond van Drebbel van 1597. Het is in de 17de eeuw gesloopt en het terrein is opgesplitst in de smalle percelen die er tot 1995 nog waren. Van de 17de-eeuwse huizen zijn zowel de funderingen als de beerputten aangetroffen. Peter Bitter en Juke Dijkstra 28

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 30