len en grachten (de Kennemersingel). Het opgravingsterrein beslaat de achtererven van de huizen aan het Ritsevoort en het is dan ook geen wonder dat er beerputten en afvalkuilen zijn aangetroffen met een grote hoeveelheid 16de- en 17de-eeuwse vondsten. Een oude Nieuwesloot opgegraven In augustus 1995 werd een archeologisch onderzoek verricht op een bouwterrein op de hoek Gedempte Nieuwesloot/ St. Laurensstraat. Het onderzoek werd deels gefinancierd door de firma Bot, die hier winkels en woningen realiseert. Het terrein bevindt zich op de oude duinheuvel waarop ook de Grote Kerk is gebouwd. Uit diverse opgravingen is bekend dat hier al sinds de prehistorie menselijke bewoning is geweest. Inderdaad werd in de duin zanden een oude laag gevonden die overeenkomt met een akkerlaag die Cordfunke in 1969 al ontdekte bij het huidige Canadaplein (sloop van het voormalige Landbouwhuis) en die uit de Ijzertijd dateert. Opgraving Gedempte Nieuwesloot: funderingen van huizen uit de 15e eeuw en later bevinden zich dicht onder het opper vlak Deze akker bevindt zich onder een laag stuifzand uit de Romeinse tijd of vroege middeleeuwen. De eerste middeleeuwse bewoning in de bin nenstad is hier in 1970 vlakbij gevonden op de binnenplaats van het Hooge Huis en wordt gedateerd in de l()de of 11de eeuw. Ook tijdens onze opgraving zijn sporen gevon den uit deze periode, maar het onderzochte oppervlak was te klein om uit de paalsporen een huisplatte grond te kunnen afleiden. Vervolgens was het terrein in de 12de eeuw doorgraven door een opvallend brede en diepe sloot, die ongeveer ter hoogte van de huidige Schoolstraat afboog naar het zuiden, richting Grote Kerk. De sloot was maar liefst 7-8 meter breed en ca 2 m diep. Gezien de omvang vragen we ons af, of de sloot alleen voor 27

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 29