De Linden, waar in 1993 werd gegraven voorafgaand aan de bouw. We hoopten dan ook op aanvullingen op het onderzoek dat we daar hebben gedaan. Net als in 1993 werd een fraaie waterput uit de 2de of 3de eeuw na Chr. ontdekt, die was gebouwd met graszoden. Ook enkele kuilen date ren uit deze periode. Deze resten behoren bij een nederzetting waarvan alle vondsten tot dusverre direct ten zuiden van de Grote Kerk zijn gedaan. De meest noordelijke vondst is begin 1995 gedaan in de Grote Kerk zelf, namelijk de resten van een pottenbakkersoventje. We veron derstellen dat hier een boerendorpje is geweest van de Friezen, die toen tertijd het hele Nederlandse kustgebied bevolkten. Een bijzondere ontdekking was een oud bewoningslaagje in het duin zand met daarin vage sporen van schepsteken. Botten met slachtsporen en enkele potscherven bewijzen weliswaar menselijke bewoning maar maken geen scherpere datering mogelijk dan 'ergens in de Ijzertijd' (800 - 12 voor Chr). Ook ten aanzien van de middeleeuwse vondsten van 1993 zijn er aan vullingen. In 1993 was de zuidkant van een middeleeuws boerenerf ont dekt. De Lindegracht, van origine een 14de-eeuwse vestinggracht, bleek destijds precies om dit erf heen te zijn aangelegd. De opgraving van 1995 bevestigde het ver moeden dat 12de-eeuws Alkmaar zich niet verder naar het zuiden had uitgestrekt: er werd namelijk geen enkel spoor van vóór 1200 aangetroffen. Er werd een sloot gevonden uit de 14de eeuw, die het achtererf van een huis aan het Ritsevoort heeft omgeven. Hij zal bij een huis hebben behoord dat vlak buiten de toenmalige stadsves ten (Lindegracht) was gelegen. In de 15de en 16de eeuw ont wikkelde zich hier een voor stadje, dat tenslotte rond 1570 binnen de stad kwam bij de aanleg van de nieuwe stadswal- Lindegracht: op de voorgrond een waterput uit de 2e- 3e eeuw na Chr. Aan de overzijde is het appartemen tencomplex De Linden. 26

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 28