houd. Voor kerken, hofjes en molens zal het noodzakelijke onderhoud via soortgelijke meeijarenprogramma's in kaart gebracht moeten wor den. Vooral ten aanzien van de Grote Kerk is honorering van een rijkssubsi die aanvraag van groot belang. Zo'n enorm monument vergt veel onderhoud en de kosten hiervoor zijn niet vanuit de exploitatie op te brengen. We gaan in financiële zin dus een spannend jaar tegemoet. Piet Verhoeven Rapport over de grafzerkenvloer van de Grote Kerk Afgelopen najaar verscheen het boekje 'De Grafzerkenvloer in de Grote of St.-Laurenskerk te Alkmaar', geschreven door Carla Rogge i.v.m. de interieurrestauratie van de Grote Kerk. Dit boekje is het eerste in de reeks 'Rapporten over de Alkmaarse Monumentenzorg en Archeologie', die de gemeente wil gaan uitgeven. In het rapport wordt zowel aandacht besteed aan de aanleg van de vloer (de huidige regelmatige aanleg stamt uit de 17de eeuw) als aan de grafzerken afzonderlijk. Daarbij wordt o.a. ingegaan op de grote verscheidenheid aan beeldmerken op de zerken. Sommige daarvan hebben betrekking op de familienaam (Wildeman, Bos, Krieckeboom of huisnaam (Ossenhooft, Vierheemskinderen) van de vroegere eigenaren van de zerken. Andere hebben betrekking op beroepen: een hoed voor de hoedenmaker, een pot voor de pottenbak ker, een wan voor de wannenmaker, een aambeeld voor de smid, een troffel voor de metselaar en een schaaf voor de timmerman. Tot de mooiste beeldmerken behoren de uitbeeldingen van scheepjes en molens. Het rapport is te koop bij boekhandel Zwaan en Ter Burg en het Regionaal Archief voor de prijs van 5,-. Het is ook mogelijk om het rapport telefonisch te bestellen bij de Grote Kerk (tel. 072-5124260; de prijs wordt dan 7,80 incl. portokosten).Het doelenveld bij de Lombardsteeg. 24

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 26