voorlichting wel wat aan te doen, maar het blijft moeilijk. Opdrachtgevers realiseren zich onvoldoende, dat de vervangingen tot een beeldverandering leiden en eigenlijk een vergunning behoeven. Vaak is het kwaad al geschied voor we er erg in hebben of staan de nieuwe kozijnen al klaar om gemonteerd te worden. Via een directe benadering van de plaatselijke bouwbedrijven willen we in de loop van 1996 meer aandacht vragen voor deze situatie. 275 miljoen extra voor monumentenzorg U heeft het allemaal al kunnen lezen in de landelijke pers: 'Er komt 275 miljoen extra beschikbaar voor de monumentenzorg in Nederland. Het geld zal worden ingezet om in de komende vijf jaar achterstanden in restauratie en onderhoud van rijksmonumenten in te lopen'. De vraag in hoeverre Alkmaar van deze extra miljoenen kan profiteren, valt nog niet te beantwoorden. De restauratie- achterstanden in Alkmaar zitten vooral in een aantal uiterst kostbare projecten. De middeleeuwse Kapelkerk moet bijvoorbeeld hoognodig gerestaureerd worden en de schildering uit 1519 in het koor van de Grote Kerk, voorstellende het Laatste Oordeel, wacht nog op zijn restauratoren. Maar ook minder opvallende objecten als de gewelfde stenenbrug en het poortgebouw van de Algemene Begraafplaats uit 1829-1830 vragen de aandacht. Het gaat om werken van honderdduizenden guldens, die uit de reguliere monumen tenzorgbudgetten niet gefinancierd kunnen worden. Op basis van een meerjarenpro gramma zal de gemeente in de loop van dit jaar haar restau ratie-achterstand bij het rijk bekend maken. Het gaat, zoals in de aanhef al vermeld wordt, echter niet alleen om restauraties, De Kapelkerk maar ook om onder-

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 25