Informatierubriek len behan- encommis- waren aan- elijke com- stel om de Bureau monumentenzorg en archeologie gemeente Alkmaar De ogen van de stad mngen ver- bezwaren teriode zijn ht goedge- bben onze een zitting elijk beleid omgeving Hierdoor ;n en het nitiatiefne- te situatie. een ont- roepen de een nieuw ig. Nadere t Alkmaars en tweetal ent te blij- welke ook aeten zijn. Het uiterlijk van gebouwen wordt voor een belangrijk deel bepaald door de toegepaste kozijn- en raamvormen. In het, jammer genoeg uit verkochte, boekje 'Alkmaar Monumentenstad' (uitgegeven in Alkmaar in 1976) geeft mijn oud-collega Leo Landzaat een overzicht van historische kozijnen. Uit zijn verhaal blijkt, dat elke periode zo zijn eigen vormge ving kent en dat het met de nodige ervaring zelfs mogelijk is oude gebouwen te dateren aan de hand van de toegepaste kozijnen en ramen. Dit blijft echter, zoals hij terecht opmerkt, ingewikkeld. Door allerlei moderniseringen zijn veel kozijnen namelijk in de loop der tijd in hun vorm gewijzigd. Het Wildemanshofje 1714-1717 is b.v. in oorsprong van kruiskozijnen voorzien geweest en heeft pas in 1848 de huidige schui framen gekregen. En zo zijn er tientallen voorbeelden te noemen. Kritisch beschouwd zijn er eigenlijk maar weinig 17de en 18de eeuwse gebouwen die hun authentieke kozijn- en raamvormen nog bezitten. Hoewel mijn voorgangers bij restauraties vaak het terugbrengen van de oorspronkelijke kozijn- en raamvormen hebben nagestreefd, is de monumentenzorg nu zover dat men beseft, dat al die oude aanpassingen ook hun historische waarde hebben. Bovendien zijn de wijzigingen bijna altijd in harmonie met de architectuur. Blijkbaar leefde er binnen het bouwvak op dat gebied nog tot de tweede wereldoorlog een sterke ambachte lijke traditie. Soms heeft de gemoderni seerde vorm op puur esthetische gronden zelfs mijn voorkeur. Een aardig voorbeeld hiervan vind ik 'Het Huis van Achten'. De regentenkamer van dit schitterende 17de- eeuwse hofje is nog van de oorspronkelij- Huis van Achten met kruiskozijnen en schuiframen ke zij het gereconst- 21

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 23