J van het ziekenhuis. Wie de kapel betreedt, ziet haar aan de linkerhand, in het raam het dichtst bij het koor, terwijl ze bezig is met een van de zeven werken van barmhartigheid, n.1. om de hongerigen te eten te geven. Vlakbij dit raam wordt een ander werk van barmhartigheid, namelijk het kleden van de naakten, weergegeven door Sint Maarten, die van zijn paard gestapt is en nu zijn mantel deelt met een bedelaar. Aan de overzijde is o.a. het bezoeken der zieken te zien, uitgebeeld door een heilige arts (Cosmas of zijn tweelingbroer Damianus) die naast een zieke staat, terwijl hij in zijn ene hand een fles met bloed houdt en met zijn andere hand de zieke troost. In deze ramenreeks zijn romaanse invloeden zichtbaar, echter niet in de kleuren (de zachte blauwgrijze en grijziggroene tinten zijn onmisken baar 20ste-eeuws), maar in de vormen van figuren en voorwerpen. Gewezen kan worden op de vorm van het gordijn achter de zieke, maar ook op de detaillering van zijn bed. Nog veel meer wetenswaardigheden Er valt over het St. Elisabethziekenhuis aan de Van Everdingenstraat nog veel meer te vertellen. Wie nog eens wat zou willen lezen over de Alkmaarse ziekenhuizen kan terecht in het artikel van B. Voets "Van zie ken en ziekenzorg, Historische Aantekeningen over de zorg voor de zie ken in Alkmaar" in het Alkmaars Jaarboekje, tweede jaargang, 1966. Voorts zij gewezen op het boek van G.N.M. Vis: "650 jaar ziekenzorg in Alkmaar 1341-1991" uit 1991, waar in hoofdstuk XII allerlei informatie wordt gegeven over het St.-Elisabethziekenhuis. Daarnaast zijn er de gedenkboeken die de congregatie der Zusters Augustinessen zelf heeft uitgegeven, bij voorbeeld in 1938 (bij het 50- U jarig bestaan van de orde: "Geschiedenis van de diocesane congregatie der Zusters Augustinessen van Barmhartigheid te Delft), in 1949 (bij de verhuizing van het moederhuis van Delft naar Heemstede: "Congregatie van de Zusters Augustinessen, Delft-Heemstede"), in 1963 (bij het 75- jarig bestaan: "Met hart en ziel" van Herman Divendal) en in 1988 (bij het 100-jarig bestaan: Omzien naar een tijdelijk huis" van Peter Sierksma). In alle gedenkboeken is aandacht besteed aan de activiteiten van de orde in Alkmaar. Carla Rogge Alle illustraties van dit artikel komen uit de prentverzameling van het Regionaal Archief. 16

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 18