r dan twee root, dat er verdieping, illering van harmonië- van het metselwerk komt men vaker tegen in de jaren rond 1925. Rond de hoofdingang is nogal wat natuursteen te vinden. Ook rond enkele kleinere ingangspartijen is natuursteen gebruikt. Voorts zijn de vensterbanken van natuursteen vervaardigd. Als dakbedekking zijn rode dakpannen toegepast. Een bijzonderheid wordt gevormd door de reeksen dakkapellen, waar zowel de zijwanden als de kleine zadeldakjes voorzien zijn van gebakken rode leipannen. ■n smalle voor in hekwerk jemerkt dat tuingedeel- eeuw veel •nde vooraf en. Voor de bouwtoe- oedkeuring lichte, geli- :e van plint Terwijl de en de don- ng in kleur Iets over de stijl Het St. Elisabethziekenhuis is gebouwd in de stijl van het traditionalis me. Deze stijl werd vanaf het begin regelmatig toegepast voor landhui zen, villa's en andere voorname woonhuizen. Ook Stuyt heeft tal van huizen in traditionalistische stijl gebouwd. Bij deze stijl, die vanaf het begin van de 20ste eeuw voorkomt naast de bekende jugendstil, staan rustige, sobere hoofdvormen voorop. Vaak is er sprake van een symmetri sche hoofdopzet. Voor de details wordt veelal teruggegrepen op voor beelden uit de 18de en vroege 19de eeuw. Te denken valt daarbij aan de geblokte hoekpilasters die Stuyt nogal eens toegepast heeft, aan de drie hoekige frontons ter bekroning van deuren en ramen, aan balkons met balusterhekken of -om iets anders te noemen- aan het rustige, zorgvul dig geprofileerde lijstwerk van de stucplafonds. Er is echter geen sprake van een zonder meer copiëren van bestaande voorbeelden. Mede door de materiaal- en kleurkeuze is het resultaat toch altijd eigentijds. Voor de kerkelijke architectuur werd door Stuyt vaak geput uit de vroegchristelijke en de romaanse stijl, maar ook wel uit die van de renaissance. In de kapel van het St.-Elisabeth ziekenhuis ziet men motieven uit die stijlpe rioden terug. De kapel en het Zustershuis De kapel Tot de vaste onderdelen van een rooms-katho- liek ziekenhuis behoort de kapel. Ook in het St. Elisabethziekenhuis is dat het geval. De kapel, links van het cen trale trappenhuis, is ge combineerd met een 13

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 15