voor een aanleg met verschillende vleugels, die niet meer dan twee bouwlagen onder een kap telden. De kap echter was zo groot, dat er binnen voldoende plaats is voor een nog een extra complete verdieping, die echter als zodanig vanaf de straat niet herkenbaar was. Ook door de geleding van de bouwmassa's en door de detaillering van de verschillende onderdelen trachtte Stuyt het geheel te doen harmonië ren met de overige bebouwing in de wijk. Het hoofdgebou w van het ziekenhuis vanaf de Van Everdingenstraat gezien. Er was een smalle voor tuin, omgeven door een eenvoudig doch zorgvuldig gedetailleerd ijzeren tuinhek. Een mooi aangelegde tuin, voorzien van een eenvoudig ijzeren hekwerk hoorde ook bij de eerste aanleg. Daarbij dient te worden opgemerkt dat aan de hekwerken rond de van de openbare weg af zichtbare tuingedeel- tes in het algemeen in de eerste decennia van de twintigste eeuw veel zorg besteed werd: iedereen die zo'n hek wilde plaatsen diende vooraf een op schaal getekend ontwerp bij de gemeente in te leveren. Voor de hekwerken gold dezelfde procedure als voor de gebouwen: bouwtoe zicht en schoonheidscommissie bogen zich erover, alvorens goedkeuring verleend werd. Iets over de toegepaste bouwmaterialen Voor de buitenmuren van het ziekenhuis is overwegend een lichte, geli ge baksteen gebruikt. Maar langs de onderranden zijn bij wijze van plint enkele banden donkere, paarsachtige baksteen gemetseld. Terwijl de mortel tussen de lichte bakstenen wit van kleur is, is die tussen de don kere baksteen donkergrijs van kleur. Een dergelijke afwisseling in kleur 12

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 14