Cuypers. Een tijdlang was hij met Jos. Cuypers werkzaam bij de bouw van de bekende Sint Bavokathedraal in Haarlem. Daarna is Stuyt voor zichzelf begonnen. Naast tal van markante rooms-katholieke kerken in het hele land, zoals de St.Agneskerk aan de Amstelveenseweg in Amsterdam en de Gerardus Majellakerk, eveneens in Amsterdam, ont wierp hij vele woonhuizen, variërend van royale villa's en middenstands woningen tot bescheiden arbeiderswoningen, waarbij steeds zowel aan de detaillering van de onderdelen als aan de groepering en situering van het geheel grote zorg besteed werd. In Alkmaar zijn van hem bijvoor beeld een paar opmerkelijke wit gepleisterde huizen in het Emma- straatkwartier te vinden, nabij de kruising Emmastraat- Toussaintstraat en Emmastraat- Paul Krugerstraat, die dateren uit 1904-1905. Van hem is ook het brede rode bakstenen huis voor de chirurg dr. J. Dirken aan de Oudegracht 291 uit 1909.Voorts werkte hij mee aan de arbeiderswonin gen voor de Vereniging voor Volkshuisvesting rond Eikelenberg en Boomkampstraat, gebouwd kort na de Eerste Wereldoorlog. Daarnaast was hij betrokken bij de restauratie van verschillende belangwekkende monumenten in de Alkmaarse binnenstad, waaronder het Huis van Achten, een 17de-eeuws hofje, bestemd voor acht oude mannen (1904), en het Alkmaarse stadhuis (1912-1913). Tot de opmerkelijke bouwopdrachten die Stuyt gerealiseerd heeft, beho ren diverse ziekenhuizen, daaronder de Boerhaavekliniek in Amsterdam uit 1907, de Vroedvrouwenschool aan de Zandweg in Heerlen uit 1920, en ook het St. Elisabethziekenhuis in Alkmaar uit 1925. Ziekenhuisbouw: een specialisme apart De opgave om een ziekenhuis te ontwerpen, was ook in het begin van deze eeuw al geen eenvoudige meer. Behalve met de traditionele eisen van solide en mooi bouwen werd de architect ook geconfronteerd met reeksen eisen betreffende het behandelen en verplegen van zieken. Daarbij hield de overheid een oogje in het zeil. Voor een opdrachtgever die een ziekenhuis wilde laten bouwen, moet het dan ook praktisch geweest zijn om een architect aan te trekken, die ervaring met de inge wikkelde materie had. Stuyt was zo'n architect. Uiteraard werd daarbij gekeken naar bestaande voorbeelden. Zo was er het al genoemde St. Elisabeth Gesticht aan de Mauritskade in Amsterdam, gebouwd door Stuyts leermeester Bleys in de jaren 1887- 1890, dat wil zeggen in de tijd dat Stuyt bij Bleys zijn leertijd door bracht. Dat ziekenhuis bevat verschillende elementen die Stuyt in Alkmaar zou gaan toepassen. Een van de elementen die Stuyt aan Bleys ontleende is het idee om de 8

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 10