hoedenmaker, evenals zijn vader Anthony (Teunis) Jeuriaensz en zijn broers Jacob en Jeuriaen. Aan genoemde Jacob werd op 18 september 1651 het poorterrecht van Amsterdam verleend, omdat hij in Amsterdam geboren was.3 Dit wijst erop dat zijn vader geen poorter was, maar van elders afkomstig. Misschien kwam de familie uit Goor, want in 1680 en 1690 werden PothofFs uit die gemeente als poorter van Amsterdam inge schreven. De vader Teunis Jeuriaensz heb ik overigens niet onder de naam PothofF aangetrofFen. Op 13 september 1638 kocht hij een erve met het getimmerte daarop staande aan de zuidzijde van de Rozengracht4 en op 18 april 1642 kocht hij het daarnaast gelegen huis.5 De zaken gingen dus kennelijk goed.Vermoedelijk behoorden de PothofFs tot de velen, die in de Gouden Eeuw naar Amsterdam trokken en daar door hard werken tot welstand kwamen. Nader onderzoek naar deze familie zal ongetwijfeld meer gegevens aan het licht brengen. Onze Anthony was 29 jaar toen hij op 12 september 1670 te Amsterdam ondertrouwde met Geesje Mayers, afkomstig van Brernen en weduwe van Jacob le Bleu.6 Volgens de ondertrouwakte was Anthony "van Amsterdam", doch zijn doopinschrijving heb ik niet aangetrofFen. Wel die van zijn broer Jeuriaen, die op 3 augustus 1645 in de Nieuwe Kerk gedoopt werd. Anthony moet dus in 1641 zijn geboren. Uit zijn huwelijk met Geesje Mayers zijn mij geen kinderen bekend; althans, in de doop boeken van Amsterdam heb ik ze niet gevonden. Als hij al kinderen heeft gehad, dan waren ze zeker overleden toen hij op 29 april 1701 te Amsterdam ondertrouwde met de 35-jarige Eva Langereys jongedochter van Schoonhoven.7 Dit huwelijk bleef zeker kinderloos. Bij dit echtpaar kwam Maartje Karssen dus in dienst en in 1712 werd Eva Langereys bedlegerig. Het schijnt dat Maartje zich als meesteres begon te gedragen. Blijkens een getuigenverklaring, die later werd opgemaakt8, leidde zij twee dames rond, opende kasten en kisten om de zakken met geld en andere kostbaarheden te tonen en toen één van de dames opmerkte dat er nogal wat geld voorhanden was, zei Maartje: "Ja Saartje, daar is nog veel meer". Eva Langereys zou niet meer van haar ziekbed opstaan en overleed op 10 september 1712. Reeds op 23 oktober 1712 gingen Anthony PothofF en Maartje Karssen in ondertrouw, gevolgd door het huwelijk op 6 november. De huwelijksvoorwaarden dateren van 17 oktober 1712.' Zij sloten gemeenschap van goederen én gemeenschap van winst en verlies uit. Indien er één of meer kinderen zouden worden geboren, zou Anthony de kosten van de opvoeding voor zijn rekening nemen. Als douarie het bedrag om als weduwe te kunnen leven) zou Maartje 4.000,= ontvangen "een bed met zijn toebehoren, alles van het beste". De bruid zou voorts een inventaris van haar goederen overleg- 8

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 8