f Klaas Bakker heeft niet alleen zelf veel gebouwd, hij heeft ook tal van jongeren uit de streek kortere of langere tijd de beginselen van het tim meren en het bouwkundig tekenen bijgebracht, eerst aan huis en later ook als leraar aan de Burgeravondschool. Verschillende van zijn leerlin gen zouden later op hun beurt toonaangevende architecten in Alkmaar en omgeving worden, zoals E. Kalverboer en Lourens Groen. Een zeshoekige cementtegel met bloemmotief De vloertegels die in diverse door Klaas Bakker ontworpen panden in Alkmaar te vinden zijn, hebben een zeshoekige vorm. Alle zijden zijn ca. 11,5 centimeter lang. De dikte is ruim twee centimeter. Het gaat om tegels die als het ware uit twee lagen bestaan, een dikke grofkorrelige cementlaag onder, met daar boven een dunne laag van een fijnere structuur. In de bovenlaag bevindt zich in het midden een eenvoudig gestileerde zesbladige bloem (diame ter ca. 10,5 centimeter). Deze heeft in het midden een rond hart (diame ter varieert van 3 tot 3,5 centimeter), met daar ■•■■'•i-ï, omheen zes ronde blauwe bloembladen. De kleuren zijn mat. Het geheel is glad gepolijst. De ons bekende voor beelden hebben soms rode bloemhar- ten, soms zwarte. De bloemen met de rode De zeshoekige vloertegel met bloemmotief harten paste Bakker destijds toe in het souterrain van de woning op de Wilhelminalaan 1/hoek Metiusgracht uit 1895, gebouwd in opdracht van notaris Backx uit de Wieringerwaard, en in het souterrain van zijn eigen woonhuis aan de Stationsweg 19, gebouwd in 1897-1898. De bloemen met de zwarte harten werden aangebracht in café Het Zijper Wapen in Schagerbrug, door Bakker in 1898 ontworpen. Zuiver van vorm en gelijk van kleur In het handboek 'Burgerlijke Bouwkunde, Band I; Algemeene Hulpwetenschappen en Bouwmaterialen' (3de druk, vermeerderd en omgewerkt door Alb. A. Plasschaert, vermoedelijk kort na 1910, eerste druk vermoedelijk kort na 1891) wordt op blz. 354 beknopt aandacht besteed aan de cementtegel. 'Vloertegels van cementsteen', zo kan men lezen, 'worden hier en in 't buitenland zeer veel vervaardigd en vinden ook veel aftrek, vooral als met de beurs rekening moet gehouden wor den. Ze kunnen in deugdzaamheid niet wedijveren met de gebakken 31

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 31