bronnen is bekend dat voor het nieuwe koor destijds een deel van de tuin van het Hoge Huis werd aangekocht. De opgravingen bevestigden het vermoeden dat de oudere kerk kleiner was, met de oostgevel nog vlak ten westen van het tegenwoordige koorhek. Er kunnen 7 eerdere bouwfasen worden gereconstrueerd. De oudste restanten zijn afkomstig van een tufstenen zaalkerk met echte koorsluiting (zie de plattegrond: nr.1). Het gebouw was ca 12 m breed (gemeten vanuit het hart van de funderingen). De resten zijn zeer frag mentarisch doordat de grafdelvers nadien vaak zeer diep hebben gegra ven. Alleen bij de tufstenen toren is nog een stuk origineel metselwerk waargenomen. Verder moeten we het doen met de onderlaag waarop men destijds het muurwerk heeft gefundeerd. De onderlaag bestond uit een laag 'platte stenen' met daarop een pakket kiezelstenen. 'Platte ste nen' staat tussen aanhalingstekens want het gaat om brokstukken van oude Romeinse tegels en dakpannen. Op drie Romeinse dakpannen staan militaire stempels: LEGXXX (LEGio XXX het dertigste legioen, gevestigd te Xanten) en EXGER1NF (EXercitus GERmaniae INFerioris leger van Beneden-Germania). Vermoedelijk zijn de tegels en dakpannen samen met de tufsteen door de bouwers van de kerk aan gevoerd uit de ruanes van eeuwenoude Romeinse forten in midden- Nederland. Dit waren in de middeleeuwen geliefde winplaatsen omdat men anders de natuursteen van verre moest aanvoeren, de tufsteen bij voorbeeld uit de Eiffel. De muren van de kerk bestonden uit zgn. 'kist werk', een destijds gebruikelijke techniek waarbij alleen de buitenkant uit gemetselde steen bestond en de kern gevuld was met een soort 'stortbeton' van kalk en puin. In de graven ter plekke van de funderin gen werden talrijke brokken tufsteen en 'kalk-en-puin-beton' gevonden. De toren (plattegrond: 2) was anders gefundeerd, namelijk op een schel penlaag. Het is denkbaar dat hij later is aangebouwd maar dat kon helaas niet worden aangetoond. Door latere funderingen en grafaanleg konden we de aansluiting van de toren op de kerk niet meer terugvinden. In de volgende bouwfase is iets verder naar het westen een nieuwe toren gemaakt (plattegrond: 4). De toren was weliswaar van baksteen maar de funderingen waren nog uitgevoerd als kistwerk, gevuld met kalk en bak steenpuin. De tufstenen toren werd afgebroken en de zijgevels van de zaalkerk werden verlengd tot aan de nieuwe toren. Van deze verlenging is alleen aan de zuidkant nog een restant gevonden (plattegrond: 3). Er zijn verschillende soorten baksteen door elkaar gebruikt, met maten variarend van 24,5x12,5x5 cm tot 30x14x7 cm. Een belangrijke uitbreiding werd vervolgens gerealiseerd door de aanleg van een nieuwe bakstenen beuk aan de zuidkant. Dit gebeurde in twee

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 25