steeg op de Breestraat, genoemd de Drie Egmonden, gelegen aan de noordzijde van de Laat bij de Krebbesteeg; en b. een huis of kamer aan de zuidzijde van de Koningsweg.59 Ook in Den Haag heeft hij zijn fortuin niet kunnen maken, want hij is teruggekeerd naar Alkmaar, waar hij op 24 oktober 1758 werd begraven. Zijn halfzuster Johanna Wijnholt deed op 29 januari 1739 belijdenis en trouwde op 27 december 1739 met Jacob Over. Hij was boekdrukker, eerst te Alkmaar en later te Purmerend, en heeft enige bekendheid gekre gen door het uitgeven van een paar schelmenromans. Uit dit huwelijk werd op 8 november 1740 en 21 maart 1743 een kind gedoopt, beiden geheten Maria, die kennelijk jong zijn overleden. Ook Jacob Over stierf spoedig. Op 2 september 1744 ging Johanna bij haar moeder op de Laat wonen, met attestatie van Purmerend. Kort na de dood van Maartje bevond zij zich te Amsterdam, waar zij op 24 oktober 1745 huwde met Aldert Schouten. Op 6 maart 1746 werden zij vanuit Alkmaar afgeschre ven naar Purmerend. Ook Johanna heeft maar een zeer kort geluk gekend. Op 5 november 1746 benoemde Aldert Schouten "door verquis- tingh en selfs overspel van sijn vrou Johanna Wijnholts gedwongen" zijn zwager Anthony Pothoff als zijn zaakwaarnemer en vertrok als soldaat naar Oost-Indië.'" Op 24 februari 1748 voelde Anthony Pothoff, verno men hebbende dat zijn zuster Johanna Wijnholts op 9 februari 1748 in het gasthuis te Amsterdam is overleden na een onecht kind ter wereld te hebben gebracht, zich genoodzaakt alle eventuele eisen tot betaling van schulden bij voorbaat van de hand te wijzen. Waarvan akte.61 Hier eindigt deze treurige geschiedenis van enige volstrekt onbelangrijke Alkmaarders. W.A. Fasel Verantwoording Wijlen de heer S.H. van Druilen, postzegel- en boekhandelaar te Alkmaar en een dagelijk se bezoeker van het gemeente-archief, heeft jarenlang gegevens verzameld over boekdruk kers en boekverkopers, maar ook over tal van andere onderwerpen. Zijn dossiers met aan tekeningen en afschriften bevinden zich in de Collectie Aanwinsten (nrs. 1002-1284). In dossier nr. 1097 trof ik de gegevens aan betreffende Maartje Karssen, schoonmoeder van de boekdrukker Jacob Over, die mij deden besluiten het onderzoek voort te zetten. 19

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 19