de erfgenamen van Eva Langereys zouden worden toegewezen. Er was dus een geschil met de erfgenamen van zijn vorige vrouw, zodat het er alle schijn van heeft dat Anthony genoemde kostbaarheden uit Eva's boe del had achtergehouden. Dit was inderdaad het geval, want op 4 juli 1713 was de zaak van med.dr. Ludolphus van Langereys en Margaretha Langereys, mede optredende namens hun uitlandige broeder Adriaan Langereys, op de rol gebracht." Zij noemden zich "de libererende erfge namen" van Eva Langereys ingevolge haar testament van 7 september 1701 voor notaris Snoeck te Amsterdam en zij hadden naar zij beweerden herhaaldelijk om een staat van de boedel gevraagd. Dat zij zich "delibere rende erfgenamen" noemden was een truc om de tegenpartij te dwingen een boedelinventaris over te leggen. Men kon namelijk een boedel voor lopig aanvaarden "onder beneficie van inventaris".17 Met andere woorden men was "delibererend" - en dus ook niet aansprakelijk voor schulden - zolang men niet had besloten of men de boedel wilde aanvaarden of ver werpen. Anthony antwoordde, dat bij de huwelijksvoorwaarden d.d. 25 april 1701 voor notaris Wilhelmus Sylvius te Amsterdam verklaring was gedaan van wat beide partijen bezaten en dat hij geen andere inventaris bezat.18 Hij verklaarde zich echter bereid de inventaris alsnog te leveren. Aldus sleepte dit proces zich voort. Door herhaaldelijk uitstel te vragen of verstek te laten gaan was men in staat een zo op het oog eenvoudige pro cedure jarenlang te rekken, met uiteraard de kosten van dien. Op 20 juni 1714 werd het huwelijk van Anthony en Maartje gezegend met een zoon, die eveneens Anthony werd genoemd. Als de natuur haar rechtmatige loop heeft gehad moet Anthony jr. derhalve omstreeks 20 september 1713 zijn verwekt, d.i. toen het conflict op zijn hoogtepunt was. Hoe het ook zij, sinds januari 1714 leefde het echtpaar weer samen, hetgeen niet betekende dat alles weer was als voorheen. Op 13 februari 1714, dus enige maanden vóór de geboorte van zijn zoon, liet Anthony namelijk zijn testament veranderen.19 Er waren twee mogelijkheden: als hij kinderloos overleed zouden Marijtje en Sara, dochters van zijn vaders zus ter Clara Pothoff en de Amsterdamse chirurgijn Abraham Poort, alles erven, terwijl zijn broer Jeuriaen zijn leven lang het vruchtgebruik zou hebben. Als hij echter één of meer kinderen naliet, zou(den) dit/dezen erfgenaam zijn. "Met desen verstande nogtans dat de goederen welke sijn kint ofte kinderen sullen beuren noyt sullen mogen comen aen sijn testa teurs huysvrouw ofte desselfs geslagt", reden waarom hij executeurs testa mentair aanstelde, die tevens zouden fungeren als voogden over zijn nage slacht. Op 7 februari 1715 overleed Anthony Sr. en op 19 april werd zijn boedel inventaris opgemaakt, die 32 bladzijden beslaat.2" Hij bezat nog twee hui- 12

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 12