voering van het ontwerp met het toezicht werd belast.2 Twee plaquettes in de doorgang van het poortgebouw vermelden dit feit, en de datum waarop door de jongste zoon van burgemeester Fontein Verschuir de eerste steen werd gelegd: 26 juni 1829. Met de ter aarde bestelling van het meisje Maria Petrolie op 16 septem ber 1829, "gewoone tijd savons",3 kwam aan het begraven binnen Alk maar in de Laurenskerk en zijn kerkhof en in de Kapelkerk een einde. In 1781 moest tijdens de diensten in de Laurens nog de deuren worden opengezet vanwege de ondragelijke stank van lijken in ontbinding.4 Dit probleem behoorde nu tot het verleden. Het decreet uit 1827 schreef de aanleg van een begraafplaats op minstens 35 meter buiten de bebouwde kom voor.5 En hoewel het een zaak van de wereldlijke overheid betrof, werd de band met het godsdienstige niet geheel doorgesneden: D.O.M. et MANIBUS CIVIUM, aan God en aan de schimmen (dode zielen) van de burgers, staat in gouden letters te lezen op het tympaan van Zochers poortgebouw. De aanleg van de begraafplaats en zijn omgeving Voor het gehele oevre van Zocher geldt, dat tekeningen en documenten uiterst schaars zijn. Bestekken en tekeningen liet hij vermoedelijk zelden achter bij opdrachtgevers.6 Het mag dan ook een geluk heten dat zijn schetsontwerp van het architectonisch front van de Alkmaarse begraaf plaats bewaard bleef. De archivalia uit het Regionaal Archief te Alkmaar, die voor het onderzoek naar de begraafplaats in aanmerking komen, la ten nagenoeg niets los.7 De gemeenteraad, die door de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werd gesommeerd de begraafplaats aan te leggen, gaf de zaak in handen van een op 10 oktober 1827 benoemde 'Commissie van Directie over de Nieuwe Begraafplaats te Alkmaar'." De stukken van de commissie zijn voor zover bekend niet bewaard geble ven, zodat wij geïnformeerd worden door enkele verspreide berichten. Voor de begraafplaats werd een terrein gekozen bij een kom aan de rand van de Alkmaarder Hout, waar negen korte en lange lanen op uitkwa men. Dit 'sterrenbos'9 stamde uit ca 1745. Deze aanleg bleef gehandhaafd tot 1850, toen men de Hout veranderde in een landschappelijk aange legd wandelpark. De informele tuin die Zocher voor de begraafplaats ontwierp vormde dus aanvankelijk een contrast met het toenmalige, door rechte lanen doorsneden stadsbos. Er is geen ontwerptekening van de tuin bekend.10 Zochers tekening De tekening van Zocher, die bewaard wordt in de Topografische Atlas

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 9