I Jan David Zocher jr en de gebouwen van de Algemene begraafplaats van Alkmaar Aan de rand van de Alkmaarder Hout ligt de Algemene begraafplaats van Alkmaar, die in de jaren 1829-1830 werd aangelegd. Jan David Zocher jr (1791-1878) ontwierp zowel de aanleg van de tuin van de begraafplaats, als de bouwwerken aan de Alkmaarse Westerweg. Zocher is in Noord- Holland vooral ook bekend als de architect van het oude beursgebouw van Amsterdam (de 'beurs van Zocher'), het Van Speyk-monument te Egmond aan Zee en de parkachtige aanleg van de bolwerken van Alk maar en Haarlem. Zijn Alkmaarse begraafplaats bleef niet onveranderd. De tuin onderging in deze eeuw belangrijke wijzigingen. Het architec tonisch front werd al halverwege de 19de eeuw verbouwd. Desondanks is de oorspronkelijke opzet te reconstrueren. Zochers schetsontwerp voor het poortgebouw, met ter weerszijden lagere vleugels en een dienstwoning op één van de hoeken, bleef bewaard. Deze situatie komt in grote lijnen overeen met de situatie op een tekening die omstreeks 1843 gemaakt werd door C.W. Bruinvis. In dit artikel zal worden ingegaan op de eerste gedaante van de gebou wen van de begraafplaats volgens het concept van Zocher. Aan God en aan de schimmen van de burgers De aanleg van de Algemene begraafplaats is het gevolg van het Konink lijk Besluit uit 1825, dat het begraven in kerkgebouwen binnen de be bouwde kom van onze gemeenten verbood. De discussie, die in het laat ste kwart van de 18de eeuw op gang was gebracht over het begraven van doden in met name de kerken, werd definitief afgesloten. Door de Ver lichting ingegeven ethische en hygiënische bezwaren deden enkele in tellectuele particulieren besluiten begraafplaatsen buiten de stad te stich ten. In 1795 namen ook de Volksrepresentanten van Holland dit stand punt in, maar aan hun decreet en aan dat van het Koninkrijk Holland enkele jaren later, werd geen gehoor gegeven. Een decreet uit 1827 ten slotte moest de gemeenten de ernst van het K.B. van 1825 doen inzien.' Een aantal steden nodigden architecten uit om ontwerpen voor begraaf plaatsen te leveren. Soms was dit de eigen stadsarchitect, zoals in Den Haag, waar Zeger Reyers de begraafplaats aan de Kerkhoflaan (1830) ontwierp. Maar vaak werd een architect 'van buiten' aangetrokken. J.D. Zocher jr ontwierp onder meer de begraafplaatsen van Haarlem (1828), Zutphen (1829), Heemstede (1828-1829) en Utrecht (Soestbergen, 1829-1830). Ook Alkmaar nam Zocher in de arm. De stad passeerde hiermee de eigen stadsarchitect, Willem Hamer, die wel tijdens de uit-

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 8