Van Manders Schilder-Boeck gedrukt in Alkmaar 1 Bij de opening van het nieuwe archiefgebouw van het Regionaal Ar chief Alkmaar op 12 september 1992 werd door de Stichting "Vrienden van het archief van Alkmaar en omgeving" twee zeventiende eeuwse boekbanden geschonken,2 n.1. deel vijf en zes van het Schilder-Boeck van Karei van Mander, gedrukt door de Alkmaarse boekdrukker Jacob de Meester in 1604. Wie is Karei van Mander, wat is het Schilder-Boeck en waarom is dit voor de kunstgeschiedenis zo belangrijke werk in Alk maar gedrukt? Karei van Mander (1548-1606) was een schilder en dichter van Zuidne derlandse afkomst.' In de jaren tachtig van de zestiende eeuw kwam hij als vluchteling met zijn gezin in Haarlem aan. Hij werd daar in korte tijd een van de meest prominente figuren in het Haarlemse kunst- en lite raire wereldje. De stad had een goede naam op cultureel gebied met mensen als de bekende humanist, schrijver en graveur Dirck Volckertsz. Coornhert, de graveur Hendrik Goltzius en de schilder Cornelis van Haarlem. Haarlem was ook een belangrijke drukkers- en uitgeversstad. Van Mander verzamelde als dichter een literaire kring om zich heen en onderhield van daaruit nauwe banden met drukkers en uitgevers in de stad. Van Mander, Goltzius en Cornelis van Haarlem waren de toonaangeven de schilders van de stad en werkten in de stijl van het maniërisme, een stijl overgenomen van Italiaanse voorbeelden, die erg gekunsteld en in gewikkeld is. Van Mander was de theoreticus van de drie en zette vlak voor z'n dood zijn ideeën op schrift in z'n Schilder-Boeck. Interessant detail is dat hij na 1602 naar een buitenplaats bij Alkmaar (Zevenberge) verhuisde en daar in 1604 z'n boek voltooide. De inhoud ervan is geba seerd op Italiaanse geschriften. In een zes-tal delen worden de grondbe ginselen van de schilderkunst beschreven, levensbeschrijvingen gegeven van klassieke, Italiaanse, Nederlandse en Duitse schilders, Ovidius' Meta morfosen uitgelegd en het laatste deel is getiteld "Uitbeeldinge der Fi- gueren: waer in te sien is, hoe d'Heydenen hun Goden uytghebeeldt en onderscheyden hebben...". Het Schilder-boeck van Van Mander is feitelijk het eerste historisch overzicht van vroeg Nederlandse schilderkunst en als zodanig is het een belangrijke bron voor kunsthistorisch onderzoek. Hoewel het boek uitgegeven werd bij de Haarlemse uitgever Pa(s)schier van Wesbusch, werd het gedrukt in Alkmaar bij de stadsdrukker Jacob de Meester. Waarom wordt zo'n belangrijk werk gedrukt in Alkmaar, zult u zich afvragen. Had de stad zo'n goede reputatie op drukkersgebied of 3

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 3