alle deskundigheid, onderhevig aan persoonlijke voorkeuren. Bovendien is het altijd nog maar de vraag, of de veelal particuliere eige naar van een pand dat geplaatst wordt op de gemeentelijke monumen tenlijst, wel zo blij is met deze overheidsbemoeienis. E.e.a. betekent toch enige inperking van mogelijkheden en wat is het voordeel? Wat dat be treft wisten we ook dat we niet met het eenvoudigste stadsdeel waren begonnen. De Alkmaarse binnenstad bruist van activiteiten en onderne mers willen ondernemen en niet lastig gevallen worden door regelge ving. Er is door het bureau monumentenzorg dan ook veel energie besteed aan de uiteindelijke aanwijzingsprocedure. Los van de formele gang van zaken zoals die vastgelegd is in de monumentenverordening, werd steeds geprobeerd om met eigenaren tot consensus te komen. Als een ei genaar de waarde van zijn bezit zelf niet onderschrijft, is plaatsing op een monumentenlijst soms zelfs een verkeerd middel. Eigenaren, die aanvan kelijk wat gereserveerd tegenover een plaatsing stonden, lieten zich ech ter in veel gevallen in gesprekken overtuigen. Het aantal bezwaarschrif ten bleef hierdoor gering en uiteindelijk werden bijna alle geselecteerde panden op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. De bescherming van gemeentelijke monumenten beperkt zich, in tegen stelling tot rijksmonumenten, veelal tot het exterieur. Voor het behoud van de panden zijn diverse subsidie-mogelijkheden ontwikkeld. Panden uit de eerste inventarisatie, die niet geselecteerd werden voor de gemeentelijke monumentenlijst maar die om allerlei redenen wel van belang zijn voor het stadsbeeld, zijn bijgeschreven in de lijst van zo ge naamde "karakteristieke panden". Voor deze panden geldt de eerder in deze rubriek beschreven subsidieregeling, bekend onder de naam:" kos- metica-regeling" (zie Oud-Alkmaar, zeventiende jaargang, nr 2-1993, blz. 22-23). Eigenaren kunnen voor technische adviezen en informatie over de sub sidieregelingen gebruik maken van de faciliteiten van het gemeentelijk bureau monumentenzorg. Hier liggen ook de gemeentelijke monumen tenlijst en de bijbehorende beschrijvingen van alle panden ter inzage. Het adres van het bureau is Keetgracht 1, Alkmaar, tel 072-142501 Piet Verhoeven 17

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 17