Voorts komen ze voor aan het woonhuis Kennemerstraatweg 4 uit 1916 van P.N. Leguit, een architect die in de eerste decennia van de 20ste eeuw veel grote ontwerpopdrachten in Alkmaar kreeg. Een later voorbeeld is het hoekpand Eikelenbergstraat 2/ Westerweg, waar de topgevel aan de Westerweg nog in 1921 boerenvlechtingen kreeg. Kennelijk in navolging van de eerder genoemde huurpanden van Jan Wils, Westerweg 82 en 84. Al deze Alkmaarse woonhuizen werden gebouwd in de gegoede wijken die destijds aan de zuidelijke rand van de binnenstad verrezen. De gevelsteen In de jaren rond de eeuwwisseling vond een herleving van de gevelsteen plaats. Sommige architecten kozen daarbij voor traditionele vormen, an deren zochten naar nieuwe mogelijkheden en beproefden andere geo metrische vormen dan de vanouds zoveel toegepaste rechthoek. In die moderne gevelstenen was doorgaans een rustige, zorgvuldig gedetailleer de vulling gedacht, bij voorbeeld een jaartal, een huisnaam of een een voudig bloemmotief. Een van de architecten die zich met het onderwerp hebben bezig ge houden is de al eerder genoemde De Bazel, die zijn grote villa De Maerle in Huizen uit 1906-1907 voorzag van een gevelsteen met een bijzondere geometrische vorm: een soort vierpas. Daarin kwam de naam van het huis te staan, vergezeld van zonnestralen boven en een merel on der. Toen Groen in 1911 bezig was met het tekenen van zijn eigen woonhuis aan de Westerweg 65 in Alkmaar, ontwierp hij ook een kleine eigentijd se gevelsteen. Deze moest geplaatst worden boven de entree. Het ging om een op zijn punt geplaatst vierkant van kleine afmetingen, voorzien van een zorgvuldig gestileerde vierbladige bloem binnen een eenvoudige omranding. Ook de gevelsteen die Groen in 1912-1913 ontwierp boven de ingang van het dieselge maal kreeg een bijzondere geometrische vorm: een rechthoek, waaruit zowel aan de bovenzij de als aan de onderzijde een driehoek spruit. Gevelstenen met een vergelijkbaar model komt men juist in de jaren rond 1913 vaker te gen in de Nederlandse architectuur, maar ook nog wel daarna. In Alkmaar was Groen de eer ste die die gevelsteenvorm heeft toegepast. En kele jaren later werd een vergelijkbaar model De gevelsteen. 100

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 98