tergevel zich ine gebouw- smt men bij ir muren die il uitzonder- orse puntge- gevel als de litgevels wa- aren gebrui- raren zij aan t met een f een inge- >ur. Maar bij en ziet men de gevelbe- igen toege- ich langs de van het die- udige ronde 4ke zijde en dden van de ubbele deur rwee vertica- tselde rond- ;n sluitsteen, tor twee ho- het jaar van jrgevel. Hier geflankeerd 1 jaartalsteen de hoofdop- naast elkaar :r ontbreekt. >estaande uit e in tweeën Jarenlang is al het houtwerk van de vensters wit geweest. Maar kleuron- derzoek, afgelopen jaar uitgevoerd door het bureau monumentenzorg, wees uit dat er oorspronkelijk sprake was van okergele kozijnen en witte ramen. Wie nu het gemaal gaat bekijken, ziet die oorspronkelijke kleuren weer terug. De boerenvlechtingen Tot de bijzondere elementen aan het exterieur van het dieselgemaal-ge bouw behoren de boerenvlechtingen langs de puntgevels. Weliswaar kende men dat afwerkingsmotief voor geveltoppen al veel langer, maar in de 18de en 19de eeuw werd het voornamelijk nog toegepast bij boerderijen, vandaar de benaming. In het begin van de 20ste eeuw kre gen architecten van naam weer belangstelling voor het motief, en ont wierpen het o.a. bij dure villa's die een landelijk karakter moesten uits tralen. De bekende architect K.P.C. de Bazel (1869-1923) was een van hen. Hij tekende het voor het beroemde landhuis 'De Maerle' te Huizen (1906-1907) en voor het landhuis met atelier voor de beeldhouwer F.B. Roorda te Aerdenhout (1908). Een jaar later, in 1909, ontwierp architect H. van der Kloot Meyburg het voor een landhuisje met atelier te Sloterdijk.'' Groen moet het motief aardig ge vonden hebben, want hij heeft het meer dan eens in Alkmaar ge bruikt o.a. aan de puntgevel van zijn eigen woonhuis (Westerweg 65) en ook aan de puntgevel van het middelste huis van het rijtje van vijf woningen aan de Cabel- jaustraat (2-4-6-8-10) uit 1914. Nadat Groen een paar keer boe renvlechtingen had ontworpen, volgden andere Alkmaarse colle ga's. Daaronder Jan Wils (1891- 1972), een jongere vakgenoot van Groen, die geboren en getogen was in Alkmaar. Hij ontwierp ze in 1913 aan twee woonhuizen, die schuin tegenover Groens woon huis kwamen te liggen, namelijk Dc voorkant van het gebouw tner de boerenvlechtingen. aan de Westerweg 82 en 84. 99

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 97