g "Alkmaar" namen als Ja- in van Galen- Slechts 70% )e vrachtprij- itslag als ma de productie lige stand van 9 dient zich dt het kaart- ir vijf achter- elk jaar 5,- Stok. vordt uit het r gebracht en irtleiding ter oortgezet. de polder. 1962 1 januari. De polder is als bestuurseenheid opgeheven. De slot vergadering vindt op 14 maart in "Het Wapen van Haarlem" plaats. Machinist Leegwater komt in gemeentedienst. De fondsen van de polder gaan over op de gemeente Alkmaar. Er is een kapitaal van 1028,76, effecten ter waarde van f 9700,- en een spaarbankboekje met een saldo van 231,91. Ook het archief van de polder wordt overgedragen aan de ge meente Alkmaar. 1988 Het dieselgemaal wordt vervangen door een gemaal met electro- motor. 1989 Stichting Beheer Dieselgemaal polder Overdie-Achtermeer "J.J. Schilstra" opgericht. 1994 Het dieselgemaal krijgt de naam "J. Leegwater" naar de laatste machinist. De molenaars en machinisten Van de molenaars die in een ondergeschikte positie verkeerden weten we meer dan van de landeigenaren, de "bruikers". In het archief van de polder Overdie en Achtermeer staan een aantal van hun namen geno teerd met hun jaarlijkse beloning. Voor 1689 was het loon van de mole naar 80,- per jaar, in dat jaar werd het 100,- en daarna werd het langzaam meer. Dat lijkt weinig en is ook weinig gezien de grote verant woordelijkheid en plaatsgebondenheid. Vergeten we niet dat: - het gezin vrij wonen had en er bij normaal beheer geen ont slag te vrezen viel, - dat vergeleken bij werknemers in de stad de molenaar veel vrije tijd had en zijn inkomen kon vermeerderen met het ge bruik van de 'eigen'grond en eventueel bij te pachten land, - dit ruimte liet voor wat handel met en in de buurt, - het beheer van een kostbare molen stellig een zekere status gaf. In 1721 wordt als molenaar vermeld Cornelis Gorter, met 120,- als tractement. In 1733 Leendert Sterrevelt en het jaar daarop Symon Out- dorp. In 1761 was het Arie Claesz. Zwaan. Na een hiaat staat in 1814 K. Huisman genoteerd. In 1858 zijn weduwe, later vervangen door Jan Baltus en daarna zijn zoon Klaas Baltus.Jan maakte de brand van de molen in 1886 mee, Klaas die van 1912. De naam Baltus komen we vaak tegen in genoteerde inkomsten en uitgaven. Enkele voorbeelden daarvan zijn: In 1899 wordt het leveren en repareren van de zeilen en touwen voor de 53 aJi

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 51