"in de geest van een tuindorp" sloot aan op een algemeen groeiende be langstelling voor huisvesting van de arbeidende klasse. Een voorbeeld was de onder de bezielende leiding van Wibaut en Keppler gerealiseerde tuindorpen in Amsterdam, vooraf gegaan door een aantal fabrieks- of De eerste steenlegging op 22 november 1922. tuindorpen waarvan Jacobus, Cornelis Van Marken's Agnetapark voor zijn arbeiders aan de Gistfabriek in Delft in 1882 een voorbeeld was. Het Amsterdamse architectenbureau Gulden en Geldmaker werd samen met de Alkmaarse architect Van der List een opdracht verleend om een plan te ontwikkelen op grond van de beschreven uitgangspunten. De plannen werden vlot gepresenteerd, maar de uitvoering liet langer op zich wachten. Het overleg met de gemeenteraad, maar ook het overleg met de Rijksoverheid leverde nogal wat problemen op. Echter op 22 november 1922 werd de eerste steen gelegd voor een complex van 120 woningen, waarvan de eerste woningen reeds op 14 mei 1923 werden opgeleverd. Een regelmatige bouwstroonr over een reeks van jaren zou volgen door verschillende initiatieven van voorna melijk woningbouwverenigingen. Deze ontwikkeling heeft geleid tot een beeld van een stadswijk zoals deze zich nu voordoet. De basis hier van werd is in 1906 gelegd met een plan van uitbreiding en en dit heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een stadsdeel voor ca 16.000 inwoners met een grote maatschappelijke diversiteit en een uitgebreide verschijningsvorm. G.R. Henneberque

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 42