De woningbouw in Overdie en Achtermeer Zoals reeds eerder aangegeven beoogde de woningwet de gemeentebe sturen een sterke prikkel te geven tot een krachtiger optreden op het ge bied van de volkshuisvesting. Dat doel werd ook bereikt. De wet bracht een totale ommekeer in het bouwen en exploiteren van de volkswoningbouw teweeg. Gemeentelijke bouwverordeningen be paalden minimale eisen waaraan nieuw te bouwen woningen moesten voldoen. Onteigening en onbewoonbaarverklaringen werden mogelijk Lyceumbrug met op de achtergrond de woningen aan de Steynstraat. en woningverbetering kon dwingend worden voorgeschreven. Maar be langrijker nog was dat de wet de grondslag legde voor een andere vorm van woningvoorziening en woningexploitatie, niet gericht op het maken van winst maar naar behoefte, namelijk door woningbouwverenigingen en gemeentelijke exploitatie. Een ontwikkeling die door het Rijk finan cieel sterk werd gesteund door het, via de gemeenten, beschikbaar stel len van 100% voorschotten. In 1894 werd de Coöperatieve Alkmaarsche Bouwvereniging "Kenne- merland" opgericht. Het doel van de vereniging was om leden, voorna melijk handwerkslieden, woningen te verhuren en in eigendom te doen verkrijgen. Op 14 juli 1907 wordt de oprichtingsvergadering van de eer ste Alkmaarse woningbouwvereniging gehouden in het kader van de Woningwet: de Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting "Alk maar". Kort na de oprichting nodigde het bestuur de directeur Gemeen tewerken en de Gemeenteopzichter uit om hun visie te geven op te 42

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 40